Bakım/BeslenmeKediler

Yavru Kedi Maması

Yavru kedi maması ile ilgili bu makalemizde  detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Yetişkin kedilerle yavruların beslenmeleri farklılıklar göstermektedir. Dolayısıyla yavru kedilerin mamaları farklıdır vede piyasada çok rahat bulunabilmektedir.

Yavru Kedi Maması Nasıl Olmalıdır?

Yavru kediler inek sütü ile beslenmemelidir. Çünkü inek sütü yavru kedi sağlığı için uygun değildir. Yavru kediler çin özel üretilen yavru kedi maması ile beslenmelerini sağlamalısınız. Mama süt tozu şeklindedir, hazırlık aşamasından sonra, besleyebilmek için öncelikle bir kedi biberonuna ihtiyacınız vardır. Bu biberonları pet shop veya eczaneden kolayca temin edebilirsiniz.

Sütü mutlaka ılıtmalısınız. Sütün ısısı 30-35 derece aralığında olmalıdır. Ayrıca hazırladığınız mamanın taze olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Beslenme işlemi bittiğinde biberonu temizleyip içinin kuruduğundan emin olmalısınız. Bakteri ve mikrop oluşmaması önemlidir.

1 Aylık Yavru Kedi Maması Ne Kadar Olmalıdır?

  • Herhangi bir kedi yavrusunun 100 gramlık vücut ağırlığı için 30 ml süte gereksinim duymaktadır. Fazla yemek vermeye çalışırsanız kedinizin sağlığı olumsuz etkilenir. İshal olması kaçınılmaz olur.
  • Kedi yavruları bir haftalık olana kadar 2-3 saatte bir beslenmeleri gerekir.
  • 2 haftalığa kadar ise maksimum 4-6 saatte bir beslenmeye ihtiyaçları vardır.
  • 3 haftalık ya da daha büyük yavruların ortalama olarak 6-8 saatte bir beslenmeleri gerçekleştirilmelidir.

1 aylık yavru kedinin beslenmesi yukarıda açıklanmıştır.

"<yoastmark

Yavru Kedilerin İlk Haftalar Gelişimleri Nasıldır?

İlk Hafta

Yavru kedilerin ilk hafta işitme, tat ve koku duyuları gelişmeye başlamaktadır. Henüz gözleri açılmamıştır. Bu dönemde anne sütü alamıyorsa mutlaka yavru kedi maması sıvı şeklinde verilmelidir.

İkinci Hafta

Bu hafta yavru kedilerin gözleri açılır. Çevrelerine odaklanmaya ve tanımaya başlar. Kaldıkları yuvayı koklarlar.

Üçüncü Hafta

Üçüncü haftada artık yavrular oyun oynamaya ve sosyalleşmeye adım atarlar. Ayrıca dişleri de yavaş yavaş çıkar, sonrasındaysa görme yetenekleri hızla artış gösterir.

Dördüncü Hafta

Minik kediler oldukça meraklılardır, çevrelerini iyice araştırılar. Bu merakları sayesinde her yeri keşfetmek isterler. Bu süreye kadar yavru kedi maması sadece sıvı olmalıdır.

Beşinci Hafta

Bebeklik dişlerinin çıkması beşinci haftada tamamlanır. Dolayısıyla kişilikleri oluşur, kuru mama yemeye başlayabilirler.

Yavru Kediler Anne Sütünü Ne Zaman Bırakır?

Doğduktan 6 hafta sonra sütü bırakmalı ve kuru mama ile tanışmalıdır. Yavru kedilerin en az 1 ay anne sütüyle beslenmesi, sağlıklı gelişimleri için çok önemlidir. Bu aydan sonra yavru kedi maması kuru mamaya geçiş şeklinde olmalıdır.

Yavru Kediler Su İçer mi?

Su, insanlar kadar yavru kediler için de oldukça önemlidir. Hatta kediler iki aylık olduğunda vücutlarındaki su oranı yaklaşık %75’e ulaşmaktadır. Yavru kedilerin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için düzenli olarak su içmeye ihtiyaçları vardır. Aslında ilk bir buçuk ay zaten sıvı beslendiklerinden, bir aydan sonra verilmesi mantıklı olacaktır.

Yavru Kedilerinin Beslenmesinde Kuru Mamanın Yeri

1-4 aylık arasındayken güçlü besin desteği içeren özel kuru mamalar verilmelidir. Bu kuru mamalar yumuşak bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla ağız ve diş yapılarına oldukça uygun ve güvenlidir. Kuru mama alırken de yavru kedi maması olmasına dikkat edilmesi gerekir.  Sizde yavru kediniz için kuru mama çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yavru Kedilere Verilmemesi Gereken Besinler Hangileridir?

  • Ev yemekleri
  • İnek sütü

Kedilerde obezite yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu