Bakım/BeslenmeKediler

Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar sorusuyla ilgili merak ettiğiniz, aklınıza takılan arayabileceğiniz bütün bilgileri, bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz. Yeni doğduklarında hassas oldukları için birtakım enfeksiyon ve hastalıkları kolayca kapabilmektedirler.  En çokta bebeklik döneminde anne ilgisi göremeyen kediler bu konuda ilgi ve alakaya muhtaçtırlar. Annesi olmayan yavru kedilerde beslenme özenli olmalıdır.

Yavru kedilerde solunum yolu hastalığı belirtileri:

Yavru kedilerde solunum yolu hastalıkları sıkça rastlanan bir durumdur. Sinüs iltihabının oluşması oldukça sık rastlanır. Hem diğer hayvanlarla temastan hem de diğer şekillerde de bulaş olabilmektedir. Solunum hastalığının belirtileri:

 • Hapşırma
 • Ateş
 • Sık sık öksürük
 • İştahsızlık
 • Burun akıntısı
 • Gözde oluşan kızarma
 • Gözde yaşanan sulanma
 • Depresyon
 • Hızlıca nefes alıp verme

  Yavru Kedi Hastalıkları
  Yavru Kedi Hastalıkları

Kedilerde Lösemi

Yavru kedilerde lösemi kedinin bağışıklık sistemine zarar verebilmektedir. Bu hastalık da kansızlık ya da kansere çevrilebilmektedir. Dünyada genelinde kedilerin %30’unda görüldüğü düşünülen lösemi virüsü ne yazık ki kediler arasında bulaşıcıdır. Fakat insan, köpek ya da diğer türlere bulaşmaz.

Yavru kedilerde lösemi belirtileri:

 1. İştah azalması
 2. Ateş
 3. Solunum rahatsızlığı
 4. Cilt sorunları
 5. Öksürük
 6. Kusma
 7. Tüylerde oluşan dökülme
 8. Nöbet geçirme
 9. Lenf bezlerinde oluşan nodüller
 10. Bilinçsizlik
 11. Davranış bozukluğu

Yavru Kedilerde Kuduz Hastalığı

Kuduz hastalığı önemli bir virüstür. Bu virüs felç gibi ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Hayvanların insanı ısırması gibi bir durumda bulaşır. Bazen salgın ya da tükürükle de geçebilmektedir.

Yavru kedilerde kuduz belirtileri:

 1. İlk ve en önemli olan belirti korku duygusudur.
 2. Ağızda salyalanma
 3. Davranış bozukluğu
 4. Agresif hareket etme
 5. Zayıflama
 6. Koordinasyon bozukluğu
 7. İştah kaybı
 8. Nöbet
 9. Miyavlama
 10. Anormal durumlar

Bu gibi belirtiler görülüyorsa kesinlikle kuduz olmuş demektir. Ve maalesef ki kedinin yaşı bir yaş altındaysa kuduza yakalandığında tedavisi olmamaktadır. Bundan dolayı mutlaka zamanında kuduz aşısını yaptırmanız gerekmektedir.

Bağırsak Solucanları ve Mantarlar

Yavru kedilerde mantar hastalığı diğer bir önemli noktadır. Toksit zehirlenme, ya da bağırsakların tıkanması diğer bir sebeptir. Eğer bu hastalığa yakalanmışsa kedinizin iç parazit aşılarını yaptırarak önlem alabilirsiniz. Bu şekilde tedavi edilmezse birçok rahatsızlık olabilir. Bu parazitler ne yazık ki insanlara da bulaşabilmektedir. Bu durum ona benzer birçok hastalığın nedenidir. Akciğer mantarı da diğer farklı bir türdür. Bundan dolayı mutlaka aşı olunması gereklidir.

Kanser

Kanser hastalığı kedilerde nadir görülen bir hastalıktır. Bazen genetik ya da çevresel faktörler olabilmektedir. Elbette ciddi bir durum olarak bilinir ve yavru kedinizi fazlasıyla etkiler. Cilt, mide, kulak ya da göğüs kanserleri de bir diğer kanser çeşitleridir.

Yavru kedilerde kanser belirtileri:

 1. Şişme
 2. Kitle oluşumu
 3. İyileşmeyen yaralar
 4. Kusma
 5. İshal

Yavru kedi mamasıyla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu