Bakım/BeslenmeKediler

Yaş Kedi Maması 

Yaş Kedi Maması 

Kedi mama çeşitleri çok fazladır. Özellikle yaş kedi maması çok tercih edilmektedir, bu yazımızda yaş mamalarla ilgili bilgi vereceğiz.

En çok tercih edilen mamaların başında yaş mamalar gelir, bunun en önemli nedeni ucuz olmasıdır. Tabi birde kedilerin damak tatlarına oldukça uygundur.

Kedilere Yaş Mama Faydalı mı?

Kedilerin gerekli besinleri alabilmesi için kuru mamalar yeterli olur. Fakat beslenme türü tek çeşitli olmamalıdır. Yani kuru mamanın yanında yaş mama, ödül mamaları, kediler için uygun olan meyve ve sebzeler ara ara verilmelidir.

Özellikle yaş kedi maması, ulaşması kolay ve besleyici olduğundan dolayı en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Yaş mamaların sindirilmesi daha kolaydır. Protein ve yağ bakımından yüksek, karbonhidrat bakımından düşük olduğu için daha sağlıklıdır. Ayrıca, su tüketimi az olan kedilerde idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir. Bu enfeksiyonlar böbrekler için sorun teşkil eder. Böbreklerin doğru çalışması için destekleyici ürünlere ihtiyaç vardır.

Kediler Yaş Kedi Mamasını Neden  Daha Çok Sever?

Yaş mamaların içeriğinde et parçaları vardır, bu et parçacıklar kediler için vazgeçilmez bir lezzettir. Ayrıca, bu mamaların içeriğinde özel soslar ve jöleler vardır. Bunlardan kaynaklı mama oldukça lezzetli bir hale gelir ve kediler tarafından severek tüketilir.

Yaş Kedi Maması
Yaş Kedi Maması

İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Yaş kedi mamasını diğer mamalardan ayıran en büyük özellik mamanın içeriğindeki nem oranını daha fazla olmasıdır. Bunun sebebi yaş mamalarda  %70 oranında su bulunmasıdır. Ayrıca diğer mama çeşitlerinde olduğu gibi protein ve yağ oranları baz alınmalıdır. Sağlıklı ve yetişkin kediler için mamanın protein bakımından zengin olması önemlidir. Bazı özel durumlarda protein miktarı ve yağ oranının daha düşük olması önemlidir.

Yaş Kedi Mamasının Tüketmenin Önemi Nedir?

Yaş mamalar özellikle yaşlı, diş sorunu yaşayan, iştahsız, az su tüketen kediler için çok uygundur. Mesela, kediler yaşlandıkça dişlerini kullanmakta güçlük çekerler. Bu yüzden kuru mama tüketmeleri oldukça zordur. Bunun yanı sıra kedilerin yeteri kadar su içmemesi durumunda yaş kedi maması tüketmesi sıvı miktarını dengeleyecektir.

Yaş kedi mamalarını buradan satın alabilirsiniz.

Kedi Mamaların Ambalajındaki Yaş Aralıkları Nedir?

  • Kedi yavruları: 6 aylıktan küçük olanlar
  • Gençler: 7 ay ile 2 yaş arasındakiler
  • Yetişkinler: 3-6 yaş
  • Olgun: 7-10 yaş aralığı
  • Yaşlı: 11-14 yaş
  • Geriatrik: 15 yaş üstü kediler

Kedi mamalarının ambalajındaki yaş aralıkları yukarıda belirtilmiştir.

Kedi mama çeşitleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu