Köpekler

Tüy Dökmeyen Köpek Türleri

Tüy Dökmeyen ve Bakımı Kolay Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpek Türleri: Köpeklerin tüy dökme sorunları insanlarda çeşitli alerjilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Elbette bu bir hayvan dostunuzu sahiplenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Tüy dökmeme özellikleriyle bilinen köpek ırklarının en iyi noktası, alerjiye sebep olan tüylerin havaya karışmamasıdır. Tüy dökmeyen köpek ırkları özellikle alerjisi olanlar için tercih edilebilirler.

1- POODLE

Tüm poodle cinsi köpekler boyutu farketmeksizin diğer köpeklerle kıyaslandığında az tüylü, tüy dökmeyen bir kürkleri vardır. Poodle cinsi köpekler alerjisi olan kişilerce tercih edilmektedir. Zekaları ve huyları Poodle cinsinin öne çıkan özelliklerindendir. Ayrıca tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alırlar.

2-BICHON FRISE

Sevimli bir görünüme sahiptirler, kürk yapıları bilindik köpek tüylerinden farklı bir kürke sahiptir. Bichon frize cinsin tüy dökmeyen türler arasında olmasının özelliğinden kaynaklanır. Kısa tüylüdür ve oldukça az bakım ihtiyacı duyar.

Hangi Cins Köpekler Tüy Dökmez?
Hangi Cins Köpekler Tüy Dökmez?

3-AIREDALE TERRIER

Airedale cinsi köpeklerin bir diğer adıda Terrierlerin Kralıdır, terrierlerin en büyüğüdür. Tüy dökmeme konusunda sınıfı geçen bir cinstir. Çok tercih edilen türler arasındadır.

4-SHIH TZU

İk bakışta çok tüy dökeceği hissi versede aslında bu doğru değildir. Güzel ve dikkat çeken uzun tüylerinin dökülme gibi bir sorunu yoktur. Tüy dökmeyen köpekler sınıfının en uzun tüylere sahip olan türüdür. Uzun tüyler için köpek fırça ve tarakları kullanarak tüy bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

5-AFGAN TAZISI

Afgan köpekleri, güzellikleri, duruşları ve zarif uzun saçları sayesinde oldukça dikkat çeker. Hipoalerjenik ve nadiren tüyü döken bir türdür. Düzenli tüy bakımı yapılırsa rahatsız eden bir tüy dökme durumu olmayan türler arasındadır.

6-GAZAL TAZISI

Köpek ırkları arasında en eski ırklardan sayılmaktadır. Gazal Tazısı, çok az tüy döker, haftalık bir tüy tarama işlemi bu türde yeterlidir.

7-PORTEKİZ SU KÖPEĞİ

Tüy alerjisi olanlar için diğer bir seçenek Portekiz Su Köpekleridir. Kürkleri tüy dökmeye karşı avantaj sağlar. Tüy tarama esnasında dökülme yaşanabilmektedir. Portekiz Su Köpeği, iyi bir bekçi köpeğidir ve kemirme davranışı sergileyebilmektedir. Mutlaka köpek kemirme oyuncağı kullanmanız gerekir. Ev eşyalarına zarar vermemesi için ihtiyacı giderilmelidir.

8-YORKSHIRE TERRIER

Genellikle az tüylü olarak bilinirler. Yorkshire teriyerleri akrabaları gibi tüy dökmeyen köpekler arasında yer almaktadırlar. Yine hayvan severlerin çokça sahiplendiği türlerdendir.

9-SCHNAUZER

Standart boy ve minyatür boy olarak iki farklı boyutu olan ırkın uzun ve kabarık tüyleri varsa da hipoalerjenik sınıfından oldukları bilinir. Tüy dökmeyen köpek türleri arasında olsalar da düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar.

10-BASENJI

Daha önce köpek bakan tecrübeli kişilerin sahiplenmesi gereken bu cins, az ve kısa tüylüdür. Tüy Dökmeyen Köpek Türleri arasında en az seviyededir. Hipoalerjenik kabul edilir. Tüy bakımı ihtiyacı da azdır. Pet kuaförlerinde oldukça özenli bir şekilde tüy bakımı yaptırmanız mümkün.

11-Boston Terrier

Küçük köpek türleri kategorisinde olan Boston Terrier, şehir koşullarında ev ve apartmanlarda yaşamaya  uygundur. Siyah ve beyaz renk tonlarında tüylere sahip bu köpekler, Boston Terrier cinsi tüy dökmeyen küçük köpek cinsleri arasındadır. Terrierlerin diş bakımı çok önemlidir. Bunun için bir köpek diş fırçası kullanmanız gerekmektedir.

Tüm pet dostları tecrübelerinizden faydalansın isterseniz, sizde yorum kısmında tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Köpek Gezdirerek Para Kazanmak

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu