Irklar

Suyu Seven Kedi Türleri Hangileridir?

Suyla Oynamayı Seven Kediler

Suyu Seven Kedi Cinsleri 

Suyu seven kedi cinsleri genel kedi davranışlarının aksi bir durumu gösterdiği için merak edilen konulardandır. Kedi cinslerinden bazıları suya daha sıcak bakabilmektedir.

Suyu seven kedi cinsleri incelemesini yapmak ilgi çekici bilgiler anlamına gelmektedir. Kedi cinslerine göre bir değerlendirme yapılabilir. Islak kediler düşerken dengesini kaybetmektedir. Bu da yaşamsal açıdan bir savunma mekanizmasında bozulma olarak da görülebilir.

Kediler Neden Suyu Sevmez?

Kediler genellikle hareket kısıtlamasından hoşlanmayan hayvanlardır. Islanan tüyler ağırlaştığı için kediler suyu pek sevmemektedir. Savunma iç güdüleri gereği bu durum söz konusudur. Örneğin yüksek kattan düşseler de kendileri perde etkisiyle hayatta kalmayı başarabilmektedir. Ancak günümüze gelene kadar değişen kedi davranışları görülmektedir.

Yeni kedi türlerine bakıldığında hareket açısından daha kısıtlı davranan cinsler görülebilmektedir. Hem özel üretim kediler hem de doğal olarak etkilere bağlı olarak kediler suyla daha yakın temasa geçebilmektedir. Yavru kedi alışkanlıklarının nasıl sağlandığı da önem kazanmaktadır.

Kedilerin suyu sevmesini etkileyen hem cinsleri hem de alışkanlıklar olacaktır. Bu anlamda bakılarak değerlendirme yapılabilir. Ancak bazı veterinerler ve hayvan bilimcileri suyu seven kedilerin savunma iç güdülerinin daha zayıf olduğunu iddia edebilmektedir.

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Bengal ırkı kediler suyu seven türler arasındadır. Leopar desenleri olan bu kedi ev ortamındaki su birikintilerinden çok kaçmamaktadır. Küvet,  banyo lavabosunda biriken suda zaman geçirebilmektedir.

Oyuncu Ankara Kedisi

Oyuncu Ankara Kedisi
Oyuncu Ankara Kedisi

Ankara kedisi, cins kedi türleri içinde sudan kaçmayan diğer türdür. Evlerde yaygın beslenen kedi, oyuncu yapısıyla dikkat çekmektedir. Tüyleri uzun olduğu için çok fazla ıslak kalmayı istemeyecektir.  Erken yaşlarda yüzmeye alıştırılmaları önerilir.

Maine Coon Kedi Cinsi

Maine Coon Kedi Cinsi
Maine Coon Kedi Cinsi

Uzun boylu bir kedi türü olan Maine Coon suya ilgili olan kedi türlerinden biridir. Bu kedi türleri gemilerde kaptanlara eşlik etmeleriyle de bilinmektedir. Kürk yapısı suyu hapsetmez ve suda yüzmesine katkı sağlar.

Suda Yetenekli Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Van kedisi erken yaşta alıştırılırsa suyu sevebilmektedir. Başlanan alıştırma dönemleri yarıda bırakılmadan devam etmelidir. Bu sayede suya bağışıklık kazanarak evde sudan kaçmayacaktır. Kedilere suyu sevdirmek için özel çabanız olacaksa erken yaşlarda bunu hırpalamadan yapmalısınız.

Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedilerde Diş Eti Kanaması

Kedilerde Hızlı Solunum Sebepleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu