Bakım/BeslenmeKöpekler

Köpekler Neden Ot Yer? Ot Yeme Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerin Ot Yeme Sebepleri

Köpeğim ot yiyor ne yapmalıyım diyorsanız aradığınız cevapları yazımızda bulabilirsiniz. Köpeği olan bir çok kişi köpeklerin ot yeme durumunu gözlemlemiştir. Aynı durum kedilerde de söz konusu olsada, birçok köpek sahibinden gelen köpekler neden ot yer soruları üzerine böyle bir makale yazma ihtiyacı oluştu. Yaygın görülen bir davranış olarak köpeklerin ot yemesi birkaç şekilde açıklanabilir.

Ot yemek köpeklerde içgüdüsel olarak gerçekleşen bir duruma işaret etmektedir. Kendi çözümünü doğada arayan köpekler uygun ot bulduklarında bunu yiyerek midelerine fayda sağlamaktadır. Doğal bir yaşam sürme ihtiyacı ve vücudun ihtiyaçlarını giderme duygusu ile normal bir durum olarak ot tüketebilirler.

Otlar Köpeklerin Yemesi İçin Güvenli mi?

Köpekler içgüdülerine göre kendilerine faydalı olan otların hangisi olduğunu bilmektedir. Her otu yemedikleri gibi basit ve içinde midelerindeki zararlı maddeleri alacak olan otları tüketmektedir. Çimler de bu anlamda yaygın tükettikleri otlardır. Köpek sahibi olanların dikkat edeceği nokta yeni gübrelenmiş, ilaçlatılmış bir alandan ot yemelerine izin verilmemesi olacaktır.

Yavru Köpekler Neden Ot Yer?

Yavru köpeklerde tıpkı yetişkin köpekler gibi mide sorunu yaşadıklarında ot tüketerek sorunu gidermeye çalışırlar. Yavru köpeklerin ot yemeleride yediği yiyecek hem de midelerindeki süt ve suyu hazmetmek içindir.  Ot yeme alışkanlıkları genç- yetişkin köpeklerde daha çok gözlemlenmektedir. Yaşlandıkça köpeklerde ot yeme isteği ve alışkanlıklarında bir miktar azalma olabilir.

Yavru Köpekler Neden Ot Yer?
Yavru Köpekler Neden Ot Yer?

Bağırsaklarda oluşan parazitler nedeniyle ya da mideleri köpeklerin karınları ağrıdığında sık sık ve daha fazla ot yediklerini görebilirsiniz. Parazitler nedeniyle beslenme döngüsü bozulan köpeğin vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Bu sebeple de ot tüketimi gerekebilmektedir. Belki hayvanlar için hazır ve güvenli satılan kedi köpek çimlerinden kendiniz yetiştirerek pet dostunuzun güvenli ot tüketimini destekleyebilirsiniz.

Köpeklerin Midesine Ne İyi Gelir?

Köpeklerin midesine iyi gelen şeylerden biri bahçelerdeki organik çimlerdir. Yapay çimler değil de organik, topraktan beslenen çimler köpeklerin yemesi gereken otlardandır. Yer altında aktif olan toprak köpeklerin midesindeki fazla ve zararlı maddeleri azaltmaktadır.

Köpekler Neden Ot Yedikten Sonra Kusar?

Köpeklerin ot yedikten sonra kusmalarındaki sebep  midelerindeki her şeyi sindirememelerinden kaynaklanmaktadır. Belirli aralıklarla biriken fazla maddeleri atma ihtiyacı duyarlar. Sindirim sistemlerindeki değişikliklerin nedeni hem insanların verdiği yiyecekler hem de kendi yapıları olabilmektedir.

Köpekler de Çim Yeme Zamanı?

Köpeklerin en sevdiği çim yeme zamanı, yağmur veya kardan sonra topraktan çıkan çimlerdir. Bu dönemde toprakta asit daha fazla olduğu için midelerindeki fazlalıkları da sindirebilmektedirler. Bu dönemdeki asit kokusunu kendileri otomatik olarak algılarlar. Fakat diğer zamanlarda da otlardan yemeleri olasıdır.

Karnı Ağrıyan Köpeğe Ne Yedirilir?

Bol su içirmek, taze ot yedirmek makul bir yanıt olacaktır. Köpekler midelerinde tavuk kemiği, et kemiği çok olduğunda ot yemek isteyebilirler. Bu besinleri sindirmekte zorlanmaları nedeniyle karın ağrıları oluşabilir. Köpeklere bir süre kemikli gıda verilmemesi midesini rahatlatacaktır. Birkaç gün boyunca kendi midesini toparlaması gerekir.

Haftalık Köpek Yavrusu Gelişim Aşamaları

Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Türleri

Tüy Dökmeyen Köpek Türleri

Köpek Gezdirerek Para Kazanmak

Kedilerde Diş Bozuklukları

Kediler Neden Dişlerini Gıcırdatır?

Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu