Bakım/BeslenmeKediler

Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı

Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı 

Kısırlaştırılmış kedi bakımı tedavi ardından en önemli konular arasındadır. Kedilerin operasyon ardından dinleneceği alan sağlanmalı ve hijyene önem verilmelidir.

Kısırlaştırılmış kedi bakımı maması, dinlenme alanı gibi özelliklere göre değişebilmektedir. Kedinin hareket alanında sorun olmamasına dikkat ederek müdahaleden kaçınmalısınız.  Olası ek durumlar ve beklenmeyen durumlara karşı da gözlemlemeye devam etmelisiniz.

Kısırlaştırılan Kedinin İyileşme Süresi

Kısırlaştırılan kedinin iyileşme süresi genellikle on güne kadardır. En az bir hafta en çok on iki gün civarında sürecin tamamlanması gerekir. Bu süre geçmesine rağmen hala iyileşmeyen bir yara varsa mutlaka veteriner hekime götürmelisiniz.

Dikişlerin İyileşmesi Beklenmeli

Kısırlaştırılmış kedi dikişlerinin tam iyileşmesi beklenmesi çok önemlidir. Hareket etmek istese de sokağa çıkmasına izin vermemeye gayret ediniz. Mümkünse geniş bir kafeste sabitlenmesi daha iyi olacaktır. Ameliyat yaralarının sorun çıkarmadan birleşmesi, kanama iltihap oluşmaması sağlanmalıdır.

Kısırlaşan Kedi Saldırır mı?

Kedi kısırlaştırma işlemlerinde kedi bakımı esnasında birçok kişi saldırganlığı konusunda tedirgin olmaktadır. Kedilerde sanılanın aksine saldırı durumu olmayacaktır. Ancak sakin diye yara olan yerine de temas etmemek gerekmektedir. Hayvanlar genellikle acıyan yerlerine durduk yerde dokunulursa saldırmaktadır.

Kısırlaştırılmış Kedi Beslenmesi Nasıl Olur?
Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?
Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kısırlaştırılmış kedi beslenmesi nasıl olur sorusu için öncelikle iyi hücreleri artıran proteine odaklanmanız önerilmektedir.  Kedi maması en sağlıklı olan seçenektir. Ev yemeklerinden verilecekse et suyu, yumurta vs. verilebilir. Baharatlı yiyecekler verilmemesi önerilir. Kedi maması olarak da yavru kedi mamalarından seçerek besinlerini zenginleştirebilirsiniz.

Kısırlaştırma Ardından Beslenme İyi Olmazsa Ne Olur?

Kısırlaştırma ardından beslenme iyi olmazsa ne olur sorusu da birçok kedi sahibinin merak ettiği konulardandır. İdrar ve bağırsak sorunları enfeksiyonları riski artabilmektedir. Ameliyat ardından bağışıklığı güçlendiren mama verilmesi çok önemlidir.

Kısırlaştırılmış Kedilere Mama Önerileri

Pro Plan, Felicia, Royal Canin kaliteli kedi mamaları satan markalar arasındadır.  Seçenekleri onlarca farklı biçimde sıralamak mümkün olduğu için listeyi uzatabilirsiniz. Kedi maması alırken başka hastalığı var mı diye de değerlendirme yapabilirsiniz. Örneğin alerjisi olan kediler için içeriklerine önem verilmesi gerekebilir.

Dinlenme Sürecinde Kedi Kumu Almak 

Kedi kumu içinde ekstra bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Temiz kalması, hijyenik açıdan ameliyat bölgesine faydalı olacaktır.

Kedilerde Hızlı Solunum Sebepleri Nelerdir?

Köpekler Neden Ot Yer? Ot Yeme Sebepleri Nelerdir?

Suyu Seven Kedi Türleri Hangileridir?

British Shorthair Kedi Özellikleri Nelerdir ve Bakımı Nasıldır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu