Bakım/BeslenmeKediler

Kediler Neden Kusar?

Kedilerin Kusması

Kedi besliyorsunuz ve kediniz kusuyor, hemen panik olmayın. Bu koda bilmeniz gerekenleri sizler için yazdık.Konuyla ilgili bilgi almak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kedilerin Kusması ve  Nedenleri

Diğer evcil hayvanlara göre kedilerin biraz daha zahmetli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kedilerin sık sık kustuğunu evde kedisi olan herkes gözlemlemiştir. Bun sebepten dolayı mutlaka veterinerlerle danışılmaktadır. İşte can dostlarımız kedilerin kusması ve buna neden olan sebepler:

1.Tüy Yumakları

Kedilerde kusmanın en baş sebebi tüy topaklarıdır. Kendilerini sürekli temizledikleri ve yaladıkları için tüyler sıklıkla vücutlarına girmektedir. Kediler de tüküremediklerinden mecburen midelerinde birikir.

2.Yabancı Madde Tüketimi

Bazen kedilerde tıpkı bizler gibi yemek konusunda kaçamaklar yapabilir. Tabi bu kaçamaklar bizden farklı olarak sadece sağlıksız şeyler değil, yenmemesi gerekenleride tüketebilirler. Sonuç olarak kedilerin kusmasına sebep olurlar.

Kedilerin tükettiği bazı bitkiler yada bir cisim, neden kusar sorusuna yanıt olabilmektedir. Böylesi bir durumda hemen bir veterinere danışmak oldukça önemlidir.

3.Mama Değişimi Kedilerin Kusmasına Sebep Olur mu?

Kedilerin mama değişimi  kusmasının bir diğer nedenidir. Kuru mamadan vazgeçip yaş mamayı tüketirseniz bu da kusmaya neden olabiliyor. Yeni mama şekli kusmaya yol açarsa eskiye dönülmelidir. Beslenme rutinlerinde sık değişiklik yapmaktan kaçınılmalıdır.

4.Kedi Paraziti

Sindirim sisteminde var olan parazitlerdir. Kedinin dışkısını gözlemlemenizde fayda var, eğer sık kusarsa parazit olup olmadığını anlamış olursunuz. Rahatlıkla tedavi edilebilen bir durumdur endişe gerektirmez. Veterinerlerin vereceği ağız yoluyla yutturulan ilaçlar kedinizin parazitlerden kurtulmasını sağlayacaktır.

Farklı şekillerde kedilerin kusması gözlemlenebilmektedir. Bizde bu kusma şekillerini sizin için maddeler halinde sıraladık:

1.Akut Kusma: Bilindiği gibi kediler kendilerini temizlemek için tüylerini yalarlar. Bu sırada dillerinde kalan tüyleri yuttukları için midelerinde tüy topağı oluşur. Ve kediler adeta kusduklarını görebilmenizi ister gibi tamda sizin görebileceğiniz ortalık bir yere kusarlar. Midede oluşan tüyleri atmaları için kedi çimi oldukça önemlidir.

2.Kronik Kusma: Günde en çok 3 defa kusarsa ve bu sürekli gerçekleşiyorsa buna kronik kusma denir. Eğer aralıklı olarak devam ederse ciddi bir sorundur.

3.Kan Kusma: Kan kusmak kediler için çok ciddi bir problemdir. Kediniz zehirlendiyse, mide ve bağırsak ülseri, tümörler veya iç kanama geçiriyor olabilir. Kediniz kan kusuyorsa hiç vakit kaybetmeden veterinere başvurun.

Kedilerin Kusması Durumunda Ne Yapılmalı?

Kedilerde sıkça kusma olduğunda verilen mamaların 4 ile 24 saat süresince verilmemesi daha iyi olacaktır. Mama tüketmeme sorunu ortadan kaldırdıktan sonra, çok az olacak şekilde su verilmesi faydalıdır. Kusma sorunu ortadan kaldırmak için ve ciddi problemlerle karşılamamak için en yakın uzman veterinere mutlaka gitmelisiniz. Eğer sıklıkla kusuyorsa ve endişe verecek şekilde kanamalı vs ise hiç vakit kaybedilmemelidir.

Kedilerin parazit aşıları ne zaman yapılır? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu