Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Obezite

Kedilerde obezite, esasen klinik bir hastalıktır. Vücudun yağ miktarında ki hızlı artış ile birlikte ortaya çıkar ve insanlarda olduğu gibi kedilerde de görülebilir. Gerektiğinden fazla beslenen, hareketsiz, ya da kilo alma eğilimi olan kedilerde obezite riski oldukça yüksektir.

Kedilerde Obezite Sonuçları

Kedilerde obezitenin sebep olduğu hastalıklar nedeniyle hayat kalitesini düşürüp, sorunlu bir hayata yada yaşam süresini kısaltma gibi ciddi sorunlara yol açar. Fazla yağlar, kedilerde eklemler, kemikler, sindirim organları ve akciğerler de dahil kötü etkiler.

Obezitenin görülme sıklığı orta yaş ve daha üstündedir. Yani 5-10 yaşlarındaki kedilerde obezite olasılığı daha fazladır.  Mesela obezite risk grubunun başında kısırlaştırılmış evcil kediler gelirler. Egzersizden yoksun olmaları sebebiyle, metabolizması yavaşlayan kedilerin maalesef obez olma riski yüksektir.

Obezite Belirtileri

  1. Fazla kilo alımı
  2. Fazla beden yağı
  3. Hareketsiz yaşam
  4. Hareket etmekte isteksizlik
  5. Veteriner kontrolünde bazı değerlerin fazla çıkması

Kedilerde Obezite Belirtileri

Kedinizin beslenmesini doğru takip ettiğinizden emin olup biraz titizlikle yaklaşırsanız, durumu kontrol altında tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı sağlık sorunlarıda obeziteye sebep olabilir. Bu sebeple yazımızda obezite sorununu engellemek için dikkat edebileceğimiz şeylerden bahsetmek istiyoruz.

Pek çok sebebi olsada, en çok etken olan sebep aldığı kaloriyi harcatacak aktivite eksikliğidir. Fazla kaloriler hareketi kısıtlamaya başlar.

Sağlıksız ve sık beslenme alışkanlığı, fazla kalorili mamalar, fazla ödül maması tüketimi de obeziteyi tetikleyen diğer önemi sebeplerdendir. Kedinizin kilosunu düzgün aralıklarla ve gözlemleyerek ölçümlediğinizde bu durumu gözden kaçırmazsınız. Veteriner hekiminiz, kedinizin  genel geçer standartları baz alarak kilosunun fazla olup olmadığını ve obeziteye sebep olabilme ihtimalini farkedecektir.

Kedilerde Obezite Tedavisi

En baştada belirttiğimiz gibi, aldığı kaloriyle harcadığı kaloriyi dengede tutarak, hareketli olmaya teşvik etmeniz gerekir. Sevdiği oyunları birlikte oynayarak kedinizi motive edebilirsiniz. Bu süreçte hekiminizin belirleyeceği beslenme programını uygulamakta, durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bu programa titizlikle özen göstermeli ve fiziksel aktiviteyi arttırmalısınız.

Kedilerde obezite durumunda, kediniz normal kiloya ulaşsada ayda bir kontrol yapmalısınız. Beslenme düzenini kontrol ederek egzersiz rutininin olabildiğince aktif olmasına özen göstermelisiniz. İdeal kiloya ulaşan kediniz kendini iyi hisseder, mutlu olur ve en önemlisi sağlıklı kalmayı başarmış olur. Elbette sizin desteğiniz her şeyden önemli.

Kedi ağız sağlığını incelediğimiz sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu