Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen ağrılı ve mikrobik bir hastalıktır. Evde beslenen kedilerde sıklıkla görülmektedir.

İdrar yolu sorununun pek çok farklı belirtisi vardır.  Bu problemin oluştuğunu anlamak aslında sanıldığı kadar zor da değildir. Bazen bakımını üstlendiğiniz kediniz kumunda çişini yaparken ağlar gibi sesler çıkarıyor olabilir. Eğer kedinizin idrarında kan görülüyorsa da bu hastalığı taşıyor olma ihtimali yüksektir. Böylesi  bir durumla karşılaşıyorsanız, kedinizi hemen bir veterinere götürerek bu sorundan bahsetmenizde fayda var.

Enfeksiyon Belirtileri

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için elbette sadece ağlıyor olması yeterli değil. Bu hastalığın tespit edilmesini kolaylaştıran bazı belirtilerden bahsedeceğiz. Sonrasında bu belirtileri bilirseniz kedinizde bu problemin olup olmadığını az çok tahmin edip veterinere götürebilirsiniz. Belirtileri bu şekilde sıralayabiliriz

  1. Sık sık idrar yapmaya çıkması,
  2. Cinsel organlarını normalden daha fazla temizlemesi,
  3. İdrarını yaparken zorlanması
  4. İdrar kokusunda değişiklik görülmesi
  5. Halsizlik görülmesi,
  6. İştahında azalma olması gibi sorunlar olarak sayılabilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Bu belirtileri görüyor ve idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir veterinere götürmeniz tavsiye edilir. Dahası bu durumun tedavisi iyi bir gözlem gerektirir ve tedavi aşamalarının dikkatli şekilde yapılması gerekir. Bilindiği üzere tedavi dikkat gerektiren bir süreçtir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu görüldüğünde, klasik tedavi yöntemlerinin yanı sıra alternatif yöntemlerinde varlığı bilinmektedir. Yani sizin tercihiniz bunları değerlendirmek ve kediniz için en etkili olanı uygulamaktır. Peki idrar yolu enfeksiyonu kapmış olan bir kedi için bitkisel tedavi uygulamak mümkün müdür? Bizce bu sorunun cevabı hayvan severler arasında fikir ayrılığına neden olmuştur. Sonuç olarakta ortaya iki farklı görüş çıkar. Doğal yollarla çözüm bulunabileceğini düşünenler yada bitkisel çözümleri sakıncalı bulanlar. Tedavi ise elbette sizin en doğru olanı seçmenizdir.

Bazı hayvan severler veteriner yardımı ile bu soruna çözüm aranması gerektiğini savunurlar. Esasen farklı bitkileri karıştırarak çay elde edilmesi ile, idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel bir çözüm aranabilmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemleri modern tıp uygulamalarında tavsiye edilmese bile oldukça doğal ve etkili olabilmektedir. Eğer bu konuda ikilem yaşıyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz. Ayrıca destek almak istediğiniz uzmanın da bitkilerle tedaviye ılımlı yaklaşıyor olması gerekir. Evcil dostunuzla sağlıklı günler dileriz.

Kedi hastalıkları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kedilerde boğaz enfeksiyonu yazımız burada.

Kedilerde böbrek yetmezliği ile ilgili merak edilenler burada.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu