Bakım/Beslenme

Kedilerde Hızlı Solunum Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde Hızlı Solunum

Kedilerde Hızlı Solunum Neden Olur?

Kedilerde hızlı solunumun sebepleri çeşitli durumlara bağlı olarak görülebilmektedir. Geçici solunum değişiklikleri ve uzun solunum değişiklikleri farklı etkenlere bağlı görülebilir.

Kedilerde hızlı solunumun sebepleri birçok farklı nedenle açıklanabilmektedir. Kesik kesik soluma biçiminde kendini belli edebilir. Bu durum anormal bir süreç olarak takibe alınması gereken bir durumu ifade etmektedir. Kedinizi bu gibi durumlarda gözlemeye devam ederek doğru müdahale için hazır olmalısınız.

Kedilerde Sık Soluma Neden Olur?

Ağır nefes alan kedi için sık soluma bazı durumlarda normal bazı durumlarda anormal olabilmektedir. Çok sıcak bir havada hareketli durumdaki kediler kolayca sık nefes alıp vermeye başlayabilmektedir. Sıcaklık etkilerini dengelemek için bunu yapması normal bir durumdur. Nedenini bildiğiniz sık soluma durumlarını genelde normal olarak da tanımlayabilirsiniz.

Kedilerde solunum zorluğunun belirtileri nelerdir?

Kedilerde hastalık olarak anormal solumanın belirtileri, nefesi değiştirecek dış etken yoksa ortaya çıkabilir. Nefes darlığıyla beraber devam eden bir durum vardır.

  • Kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle olabilir.
  • Tıbbi açıdan araştırılması gereken bir nedene bağlı olarak sık soluma görülebilir.
  • Kedilerde bronşlarla ilgili hastalıklar nedeniyle sık soluma olabilir.

Yavru Kedilerde Astıma Bağlı Sık Soluma

Astım nedeniyle kedinizde sorunlu bir nefes alıp verme durumu görülebilmektedir. Doğumdan itibaren yavru kedi türünde kalp sorunları yaşanabilir. Bu hırıltılı olmakla beraber bazen kedinin kendi doğal hırıltısıyla karışabilmektedir.

Kedilerde Kalp Kurdu

Kedilerde kalp kurdu nedeniyle solunumda zorlanma olabilmektedir. Kan akışını ve nefes alıp vermeyi kolaylaştıran durumların engellenmesine bağlı solunumda anormallik görülebilmektedir.

Kalp Yetmezliği Sorunu

Kedilerde kalp yetmezliği nedeniyle sık nefes alarak verme durumu yaşanabilmektedir. Öksürükle beraber görülen bir sık nefes alma durumu olacaktır. Ciğerlerinde sıvı biriken kedilerde derin ve hızlı nefes alıp verme durumu olacaktır.

Solunum Yolu Enfeksiyonuna Bağlı Nefes Sıklığı

Kedilerde solunum yolu enfeksiyonuna bağlı nefes sıklığı yaygın görülen hastalıklar arasındadır. Genelde bakteriye bağlı kedi hastalıkları kapsamında yaşanabilmektedir. Veterinerde uygun iltihap karşıtı tedavi olmalıdır.

Kedilerin Travmalara Bağlı Sık Soluması

Kediler kaza benzeri ani travma geçirdikleri durumlarda ölmek üzereyken sık nefes alıp verebilmektedir. Kedi hastalığı nörolojik bozukluklara bağlı görülebilmektedir.

Nefes almakta zorlanan kediye ne yapmalı?

Kedinizin nefes alımını yavaşlatan eğer astım hastalığıysa bu durumda hekim bazı ilaçlar verebilir. İlaçlar kedinizin nefes yollarını rahatlatır ve nefes almasını kolaylaştırır. Daha şiddetli bir nefes problemi varsa farklı tedavilerde uygulanmaktadır. En yakın veteriner hekime başvurarak destek almalısınız.

Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedilerde Diş Eti Kanaması

Suyu Seven Kedi Türleri Hangileridir?

British Shorthair Kedi Özellikleri Nelerdir ve Bakımı Nasıldır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu