Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar

Kedilerde doğum sonrası hastalıklar nelerdir? Kediler doğum yaptıktan sonra çeşitli hastalıklar görülebiliyor. Bu sebeple doğum yapan kedilerin mutlaka düzenli bir şekilde gözlenmesi gerekir. Doğum sonrasında Mastiris en sık görülen hastalıktır. Halk arasında bu hastalık meme enfeksiyonu olarak da bilinir. Tedavi edilmezse enfeksiyonun kana karışması ölümcül olabilmektedir.  Doğum yapan kedilerde en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında bu enfeksiyon vardır.

Kedilerde Meme Enfeksiyonu

Meme enfeksiyonu, kedi hastalığı olan mastiris neden olur? Evet, doğum sonrasında emzirme kaçınılmazdır. Kedilerde enfeksiyonun gelişmesine neden olan durum ise meme kanalından enfeksiyonun yayılma olacaktır. Yavruların dişleri ya da tırnakları ile memeyi yaralaması durumunda, enfeksiyon kapma riski çok daha yüksek olacaktır. Anne kedinin bulunduğu ortamın temizliği ve hijyeni de oldukça önemlidir.

Ortam hijyeni sağlanmamışsa enfeksiyon kapma riski çok daha yüksek olabilir. Kedinin vücudunun herhangi bir yerinde sistemik enfeksiyonların olması da söz konusudur. Enfeksiyonun yayılması annelerini emen yavruların enfekte olmasına sebep olabilir.

"<yoastmark

Vajinal Akıntı

Kedilerde doğum sonrası hastalıklar: Eğer doğumdan hemen sonra kedilerde koyu renkte vajinal akıntı fark ederseniz zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekiyor. Bununla birlikte akıntının kokulu olmasıda genellikle enfeksiyondan kaynaklanan bu durumdur.

Ayrıca doğum sırasında içeride parça kalmasıda bu akıntıya sebep olabilir. Bu sebeple veteriner tarafından muayenenin gerçekleştirilmesi gerekir. Kedilerde doğumdan sonra vajinal akıntı normal kabul edilen bir durum değildir.

Yüksek Ateş

Kedilerde doğum ardından yüksek ateş görülmesi beklenen bir komplikasyondur. Düşmeyen yüksek ateş olması halinde, mutlaka veteriner hekim gözetimi olmalıdır. Kedilerde ateşlenme sorununun olması aynı zamanda yorgunluk ve halsizlik ile sonuçlanır. İshal ya da kabızlık gibi şikayetlerin olduğunu da göreceksiniz. Uzman desteği ile kısa süre içinde ateşin düşürülmesi sağlanarak yavruları da besleyecek güce gelmesi oldukça önemlidir.

Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kedilerde doğum sonrası hastalıklar açısından önlem almak için ilgili olmalısınız.  Doğumun kontrol altında olması, doğum öncesi kontrollerin veteriner tarafından yapılması önemlidir. Sağlıklı beslenme, hijyen ve temizlik en başta dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Veteriner kontrolü beraberinde de gerekiyorsa ek takviye besinlerle sorunsuz olarak bu süreci geçirebilirsiniz. Yavrular sütten kesilinceye kadar anne kediyi yavru kedi maması ile beslemek anne kedinin vücudunu daha diri tutacaktır.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kedilerde deri hastalıkları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu