Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Diş Eti Kanaması

Kedilerde Diş Eti Kanaması

Son zamanlarda sıklıkla görülebilen bir durumdur. Önemli olan en kısa süre içinde çözümlenmesi için tedavi ettirmektir.

Kedilerde Diş Eti Kanaması Nasıl Ortaya Çıkar?

Diş eti kanaması farklı nedenler ile ortaya çıkabiliyor. Nedeni ne olursa olsun, kedinin sağlığı için mutlaka çözüm üretilmesi gerekiyor. Her şeyden önce bu alanda uzman olan hekim, direkt olarak neden olduğunu tespit edecektir. Ardından nasıl bir tedavi edilmesi gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Kedilerde Kronik Stomatit Sendromu

İlk olarak kronik stomatit sendromu nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Diş eti kanamasına neden olan bu hastalık tam olarak nedir? Salya ve bakteri plağı ile temas olması durumunda, diş ve diş eti mukozasında son derece şiddetli bir ağrının olması demektir.

Ülseratif lezyon yapan bir hastalık olduğunu da belirtmeliyiz. Kesinlikle küçümsenmemesi gereken ve kısa süre içinde mutlaka veterinerle çözümün sağlanması gereken bir hastalıktır. Diş eti ve dişlerin etkilenmesi durumunda kanama ve buna benzer pek çok rahatsız edici durum olacaktır. Oral yolla çözümün sağlanması için hijyen önemlidir. Ancak hijyen çözüm olmazsa dişlerin çekilmesi gerekecektir.

Kedilerde Diş Köklerinde Çekilme

Kedilerin dişlerinde yaşanan kronik stomatit sendromu diş çekilmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu durum aslında kediler için artık yemek yiyememe demek değildir. Onlar dişleri olmadan da yemek yiyebiliyor. O yüzden dişlerin çekilmesi durumunda, çok büyük bir problem olmadığından çözümün sağlanması için veteriner desteği alabilirsiniz. Dişlerin çekilmesi sonrasında bakımın iyi yapılması çok daha rahat bir şekilde acısız yemek yemesi sağlanacaktır.

Kedilerde Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir?

Diş eti kanamasının önlenmesi, eğer kedide yoğun bir şekilde kanama varsa mutlaka veteriner önlemleri  olacaktır. Yani tedavi edilmesi ve kontrollerinin yapılması gerekir. Bunun dışında direkt olarak önlem almayı sağlamak açısından, sebepleri araştırılabilir. Bakımsızlık, yanlış beslenme ya da doğuştan diş eti kanaması da olabilir. Bu durum ağız kokusu ve benzer minimal nedenler ile başlayacağından daha kısa süre içinde önlem alınması sağlanarak çözüm üretilmelidir.

Kedilerde Diş Eti Kanaması Veteriner Tedavisi

Veteriner ilk etapta ağızdaki enfeksiyon sorununu çözmek üzere harekete geçer. İlaç tedavisi uygulamaları ilk akla gelenler arasındadır. Bu durumda direkt olarak diş eti kanaması sorununun çözümlenmesi sağlamak açısından veteriner tedavisi önemlidir. Tedavi ile sorununun veteriner aracılığı ile çözümlenmesi çok daha hızlı ve kolay olacaktır.

Kedi ağız sağlığı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kedi alerjisi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yaş kedi maması yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu