Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Diş Bozuklukları

Kedilerde Diş Bozuklukları ve Tedavi Şekilleri

Kedilerde Diş Kapanış Bozuklukları Nasıl Oluşur?

Kedilerde Diş Kapanış Bozukluğu, alt dişler ve üst dişler çene kapanırken, alt birinci büyük azı dişin üst birinci büyük azı dişine göre önde yada arkada olma sebebine bağlı görülen bir durumdur.
Normalde, bir yavru kedi altı aylık olduğunda 26 süt dişi olur. Yetişkin bir kedinin yetişkinliğe ulaştığında 30 dişi olur. Kedinin dişlerinin yanlış hizalanması veya maloklüzyon olması, ısırık uygun şekilde olmadığından meydana gelir. Yani, üst ve alt çeneler düzgün bir şekilde birbirine uyum sağlamama durumu ortaya çıkıyor. Bu, yavru kedinin süt dişlerinin çıkmasıyla ve genellikle yetişkin dişleri takip ettikçe kötüleşir.

Alt ve üst çenedeki köpek dişleri arasındaki daha küçük ön dişlere kesici dişler denir. Bunlar yiyecekleri kavramak ve dili ağız içinde tutmak için kullanılır. Köpek dişleri kavramak için kullanılan ön dişlerin arkasında bulunur. Köpeklerin arkasında küçük azılar bulunur ve işlevleri yiyecekleri kesmektir. Azı dişleri son dişlerdir ve ağzın arkasında bulunur; çiğnemek için kullanılırlar.

Kedilerde Diş Bozuklukları Belirti ve Çeşitleri

Diş kapanış bozuklukları ile oluşabilecek yaygın sorunlar:
-Ağız yaralanmaları
-Periodontal hastalık
-Ağız tabanı ve ağız çatısında (damak) diş temasından kaynaklanan yumuşak doku kusurları
-Dişlerde kırıklar
-Damakla ilgili sorunlar devam ederse, fistül oluşabilir ve enfekte olabilir. Dişlerin yanlış hizalanması durumunda, kedi çiğnemede, yiyecekleri toplamada zorluk çekebilir ve sadece daha büyük parçaları yemeye meyilli olabilir. Ayrıca tartar ve plak oluşumuna eğilimlidirler.

Kedilerde Diş Bozuklukları
Kedilerde Diş Bozuklukları

Üst çene alttan daha uzundur. Ağız kapatıldığında üst ve alt kesici dişler arasında boşluk oluşur. Aşırı ısırma ile doğan yavru kedilerde, boşluk çok büyük değilse bazen sorunu kendi kendine düzeltebilir. Bununla birlikte, bir kedinin ısırığı genellikle on aylıkken belirlenir. Bu durumda da iyileşme kendi kendine olmayacaktır. Kalıcı dişler daha büyük olduklarından ve ağzın yumuşak kısımlarına zarar verebileceğinden, evcil hayvanınızın aşırı ısırması daha da kötüleşebilir. Diş çekimi böyle durumlarda gereklidir.
Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Diş Kapanış Bozukluğu Tedavisi

Çoğu ısırma bozukluk tedavi gerektirmez, ancak bazı durumlarda ekstraksiyon gerekebilir. Anormal tartar ve plak oluşumunu önlemek için dişleri düzenli olarak fırçalamak iyi bir fikirdir. Dişlerin yanlış hizalanmasını düzeltmek istiyorsanız, veterineriniz bir diş uzmanı önerecektir. Son yıllarda, yavru kedilerin dişlerini bir sağlık sorunu haline gelmeden önce yeniden hizalamaları için “diş telleri” yapılmıştır. Kedilerde ağız bakım sağlığı için gereken ürünleri buradan bulabilirsiniz.

Kedilerde Doğum Sonrası Hastalıklar

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedilerde Diş Eti Kanaması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu