Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Deri Hastalıkları

Kedilerde Deri Hastalıkları ?

Beslenme şekilleri ve dış etkenlerden kaynaklanan deri hastalıkları evcil hayvanınızın sorunu olabilir. Olası bir deri hastalığı yaşadığınızda nasıl bir tedavi yolu izlemelisiniz? Kedilerde deri hastalıkları hakkında merak ettiğiniz bütün bilgileri bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz.

Kedilerde Sık Görülen Cilt Problemleri nelerdir?

Kedilerde deri hastalıkları sıkça rastlanan bir durum olmuştur. Kedilerin devamlı kendini kaşıması veya yalaması kedilerde yaşanan bir cilt hastalığı anlamına gelebilir. Alerji, enfeksiyon veya parazit gibi sorunlar olabilir. Bunlar gibi bazı durumları fark ettiğinizdeyse hemen önlem almanız gerekmektedir. Bu olasılıkların ileri seviyeye gitmemesi için hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.

1.Kedi Aknesi: Kedi aknesi normalde çene yada ağız çevresinde bulunur. Bazen daha kötüsü yaşanabilir, mesela stres ya da kötü bakımdan sonra çok sık yaşanır. Yediği mama ya da su kabının kirli olması bu hastalığın oluşumunda ciddi bir etkendir. Bu aknelerin ileri gitmesini önlemek için şampuan ya da jel kullanabilirsiniz. Bunların yanında tedavide  antibiyotik de olabilmektedir.

2.Bakteriyel Enfeksiyonlar: Bakteriyel enfeksiyonlar da diğer bir cilt problemidir. İlerlemesi durumunda mantar gibi sorunlar oluşturabilir. Kedilerde bakteriyel enfeksiyon olması bazen antibiyotik kullanımını gerektirebilir. Bu şekilde azalmazsa neden olduğu  ciddiyetle araştırılmalıdır

3.Maya Enfeksiyonu: Kedilerde maya enfeksiyonu bazen mantara hastalığına sebep olabilmektedir. Bazen aynı anda çok farlı sorunlarla birlikte görülebilmektedir. Özellikle kulak mantarı kedilerde en çok görülen enfeksiyondur.

4.Mantar Hastalığı: Mantar hastalığı normalde 1 altında yaşı olan kedilerde yaşanmaktadır.  Bazen vücudun bazı yerlerinde lezyonlar yaşanabilmektedir. Bu hastalıklarda cilt hem pul pul hem de tüysüz olabilmektedir. Bu hatalık aşırı bulaşıcıdır, yani evdeki diğer kişilere ve evcil hayvanlarada bulaşma riski vardır.

5.Sporotrikoz: Çok az rastlanan bir cilt problemidir. Daha sıvı sızdıran ve sert bir cilt lezyondur. Bu mantar da kedilerden diğer insanlara geçebilmektedir. Eğer bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan kişilerde bu mantar hemen bulaşabilmektedir. Bu hastalığı hemen tedavi edilmelidir.

6.Alerjik dermatit:Alerjik dermatit kedilerde çevresel alerjenlere aşırı duyarlılık sebebinde oluşan bir hastalıktır. Safkan ırk kediler yerli  kedilerden daha yüksek risk taşımaktadır.

Kedilerde Deri Hastalıkları
Kedilerde Deri Hastalıkları

7.Tüy dökülmesi ile Alopesi: Kedilerde deri hastalıklarından bir tanesi de tüy dökülmesidir. Anormal bir durum yaşandığı gibi hemen doktora götürmelisiniz.

8.Pire:Kedilerde küçük ya da ufak böceklerin olması pirenin belirtileridir. Oldukça çok rastlanan bir durumdur. Kaşıntı, deri lezyonları, tüylerin zamanla azalması belirtileri diyebiliriz.

9.Kulak Maytları:Kulak maytları veya kulak akarları bu hastalığın isimleridir. Küçük parazit olan belirtiler yaşanmaktadır. Ciltte iltihaplara yol açmaktadır. Kaşınma, sürekli kafanı sallaması belirtileridir.

10.Bit: Kedilerde cilt hastalıkları kuru ciltte bit olmasına sebep olur. Bitlerin sürekli kediyi rahatsız etmesinden hemen anlaşılabilmektedir. Kedilerde ki bitler genellikle hayvanlara özgü bir durum olduğu için asla insanlara geçmez.

Sizlerde yaşadığınız tecrübeleri yorumlar kısmından tüm petdostları ailesiyle paylaşarak, evcil hayvan dostlarına bilinçli bir bakım sağlamaları ve alınabilecek önlemlerle ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Kedi hastalıkları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Yavru kedi hastalıkları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu