Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Boğaz Enfeksiyonu 

Kedilerde Boğaz Enfeksiyonu 

Kedilerde boğaz enfeksiyonu, yaygın görülen bir hastalıktır. Kedi kalisivürüsü ile beraber, kedi gribine neden olabiliyor. FHV olarak kısaltılan bu hastalık, kedi ve yavru kedilerde yaygın olarak görülüyor. Kedi kalisivirüsü FCV ile birlikte kedi gribine neden oluyor. Peki, kedilerde bu hastalık neden görülür? Olmaması için ne gibi önlemler alınması gerekir? Bu hastalıkta kedilerin bakımı önemli midir? İşte sorularınızın yanıtı…

Kedi Rinotrakeitisi Nedir ve Sebebi Nedir?

İlk olarak nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Kedi viral rinotrakeitisine kedi herpes virüsü neden olmaktadır. Belirtileri ise aşağıda verilmiştir. Bunları gözlemleyerek ne olduğunu görmek ve ona göre önlem almak son derece önemli olacaktır.

  • Konjonktivit, genellikle pembe göz olarak adlandırılan bir hastalık da olabiliyor.
  • Burun akıntısı,
  • Kornea ülseri
  • Direkt olarak gözde açık yara

Bu belirtilere göre hareket etmek, çözüm olması açısından belirtileri ayırt etmek önemlidir. Kedileri için en kısa sürede önlem almak çözümün en hızlı şekilde sağlanması açısından önemli olacaktır.

Kedilerde Boğaz Enfeksiyonu
Kedilerde Boğaz Enfeksiyonu

Kedi Rinotrakeitisi ile Kedi Kalisivirüsü Arasındaki Fark

Kedinin tam olarak hastalığını teşhis etmek açısından kedi rinotrakeitisi ile kalisivirüsü arasındaki farkın en iyi şekilde tespit edilmiş olması gerekiyor. Kedinizin sağlıklı görünen diğer kediler ile temas etmesi durumunda virüse maruz kalması söz konusu olabilir. Hastalığı taşıyan, sağlıklı kedi bu nedenle kedi popülasyonun diğer üyeleri için de risk olacaktır. Özellikle yavru kedilere hemen bulaşması söz konusu olmaktadır. Yavru kediler için hemen ayırma olması, önlem almak açısından ilk akla gelenlerdir. Diğer kedilerde boğaz enfeksiyonu bulaştırma riskini önlemek için gereklidir.

Yavru Kedi Bakımında Rinotrakeitisi Aşısı

En temel aşılardan biri olduğundan, kedi sağlığının korunması için direkt olarak kedi aşısı uygulaması gerekir. Erken dönemde aşı olmasının elbette faydası büyüktür. Bu durumda direkt olarak temel taşlar arasında, kedilerde boğaz enfeksiyonu gibi problemler için mutlaka erken dönem aşılarının vurulması son derece önemli olacaktır. Aşılama mutlaka veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır. Hem aşıların vurulması hem de doğru zamanda uygulama olması son derece önemlidir.

Kedilerde Boğaz Enfeksiyonu  – Kedi Bakımı

Kedinizin aşılarının olması dışında, beslenmesine de dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı bir kedi için mutlaka kedi bakımını göz önünde bulundurup, ona göre hareket etmelisiniz. Kedinizin beslenmesi, aşıları dışında rutin bakımlarının yapılması gerekir. Kedi bakımı aslında tüm sorunlarda son derece önemlidir. Kedinizin sağlıklı kalabilmesi için gözlemlemeniz önemli bir detaydır. Kedilerde boğaz enfeksiyonu, gözlemleriniz sayesinde kolayca tedavi edilebilmektedir.

Kediler grip olur mu ?

Kedi tüy bakım ürünleriyle ilgili yazımız burada.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu