Bakım/BeslenmeKediler

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Evcil hayvan sahiplerini yakından ilgilendirdiğini gayet iyi bildiğimizden, yaptığımız araştırma sonucunda yararlı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Böbreklerin işlevini yerine getirememesi durumu olarak açıklanabilir. Hastalık kendini bazı belirtilerle ortaya koyar. Kedinin kan tahlili yapıldığında keratin değerleri ve üre oranındaki artış hastalığın belirtisidir.

Evcil hayvanlarda görülen hastalıklar, onları belirli aralıklarla düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmenin aslında ne kadarda önemli olduğunu hatırlatır. Rutin kontrollerde yapılan tahliller sonucunda erken teşhis edilmesi mümkündür. Eğer tahlillerde böbrek yetmezliği çıkmışsa altında yatan nedenleri veteriner size söyleyecektir.

"<yoastmark

Kedilerdeki Böbrek Yetmezliği Çeşitleri

  1. Primer yani birincil böbrek yetmezliği, bu sorun doğrudan böbrekle ilgilidir. Yani kedinizin böbreklerinde işlevsel bir bozukluktan bahsedilmektedir.
  2. Sekonder yani ikincil böbrek yetmezliğinde ise kedide bulunan başka bir rahatsızlığın sonucunda oluşmuş böbrek yetmezliği söz konusudur. Sekonder böbrek yetmezliği her cins ve her yaştaki kedilerde görülsede genellikle 7 yaş üzerinde daha sık görülebilir.

Genellikle yapmadığı fakat son dönemlerde rutinin dışına çıkarak yapmakta olduğu bazı hareketler aslında hastalık belirtisinden başka bir şey değildir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayacak olursak ;

  1. Sağlıklı bir kedinin günde içeceği su miktarı bellidir. Fakat böbrek sıkıntısı çeken kedi aşırı bir su ihtiyacı hissedeceği için çok fazla miktarda su içer. Gerektiğinden fazla su içmeside kesinlikle dikkate alınmalıdır.
  2. Sağlıklıyken iştahsızlaşan ve kilo kaybeden kedilerde de düşünülmelidir.
  3. İştahsızlık ve sıvı kaybı sonucunda ortaya çıkan güçsüzlük durumu da önemli bir belirtidir.
  4. İştahsızlık ve kilo kaybıyla oluşan güçsüzlük için potasyum takviyesi verilmelidir.
  5. Böbrek yetmezliği vücutta toksin birikmesine neden olur. Toksin biriktiğinde ise kediler bunu kusarak çıkarmaktadır.
  6. Kedinin çeşitli organlarında böbrek yetmezliğine bağlı olarak gelişen ülserler oluşur. Örneğin mide, bağırsak ve ağız çevrelerinde oluşan yaralar gibi.

Saydığımız belirtiler muhtemel bir böbrek yetmezliğini düşündürsede, aynı belirtilere çok benzeyen bir başka rahatsızlığın olması da göz ardı edilmemelidir.

Böbrek Yetmezliği ve Beslenme

Kronik böbrek hastalığının yönetimi için beslenme de oldukça önemlidir. Veterineriniz sizi bu konuda uyaracaktır. Duruma uygun bir mama tüketmesini sağlamanız da yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra temiz ve taze su içmesine özen gösterilmelidir. Hatta temiz su içmesi tedavide önemli bir rol üstlendiğinden sıklıkla içtiğinden emin olmanız gereklidir.

Tedavi Süreci

Tıpkı insan hastalıklarında olduğu gibi hayvan hastalıklarında da erken teşhisin önemi çok büyüktür. Rutin kontroller için yapılan tahlillerde çıkan hastalıklarda, tedaviye erken başlamak da gereken önlemin alınmasını sağlayacaktır. Veterinerin önerileri ve uygun gördüğü tedavi süreciyle kediniz sağlığına kavuşacaktır.

Kedilerde boğaz enfeksiyonu nedenleri?

Kedilerde doğum sonrası hastalıklarla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu