Bakım/BeslenmeKediler

Kediler Neden Öksürür?

Kediler Neden Öksürür?

Kediler de insanlar gibi öksürebilirler. Çoğu kedi sahibi kedilerdeki öksürmeyi  dikkate almaz. Ancak öksüren kediyi veterinere götürmek gerekir. Elbette kedinin sağlığı için veterinerden destek almak faydalı olacaktır. Peki kediler neden öksürür?

İşte kedilerdeki öksürüğün nedenleri ve korunma yolları:

Kedilerde Öksürük Nedenleri

Öksürük kalp damar hastalıklarından yada solunum sistemindeki hastalıklardan kaynaklanır. Aslında solunum sisteminde salgıların ve de yabancı maddelerin birikmesini önleyen bir koruyucudur. Dolayısıyla da solunum hastalıklarında önemli bir erken uyarı sistemidir. Kedilerde öksürüğün nedenleri şunlar olabilir:

Kediler Neden Öksürür?
Kediler Neden Öksürür?

1.Astım

Kedilerde pek sık rastlanan durumlardan biri de solunum yolu hastalıklarından olan astım çeşididir. Kedilerde astım nedenleri; alerjiler, sigara içilen ortamda bulunması, kumunun temizlenmemesi ya da parfüm kullanmak sıralanabilir. Astım bazen çok hızlı gelişip, kedilerde nefes alma sorunu yaşatabilir.

2.Alerjiler

Eğer kedinin alerjisi varsa nedenini veterinerden öğrenmelisiniz. Sonrasında kedinizi alerjen maddeden uzak tutmanız sorunu oldukça azaltacaktır.

3.Akciğerdeki Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonu bazen kedinin burnunda bazen de akciğerlerinde oluşabilmektedir. Bu bölgelerde oluşan mantar enfeksiyonları da aslında kedilerde öksürük nedenlerindendir.

4.Kalp Kurdu

Kalp kurdu daha çok sineklerden yayılan ve sıcak bölgelerde yaşanabilen bir sorundur. Elbette kalp kurdu da kedilerde öksürüğe neden olabilmektedir.

5.Akciğer Kanseri

En ciddi sebeplerin başında gelir ve kedilerin akciğer kanserine yakalandığında öksürdüğü gözlemlenmiştir. Bu durumda en önemlisi de tedavi için erken teşhisdir.

6.Kalp Hastalıkları ile Enfeksiyonlar

Kedilerde öksürük kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Dolayısıyla bakteri, viral vede parazit kaynaklı enfeksiyonlar öksürük nedenlerinden sayılabilmektedir.

Eğer kedinizde bu belirtileri gözlemlediyseniz, bir an önce veterinere götürmelisiniz. Böyle bir durumda geç kalırsanız ve hastalık ilerlerse, kedinizin yaşam konforu azalacaktır.

Kedilerde Öksürükten Korunma Yolları

Şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kedinin yanında asla sigara içmeyin.
  • Kedinin bulunduğu ortamda parfüm sıkmayın. Kediye parfüm sıkmayın.
  • Aşılarını her zaman devamlı ve düzenli  yaptırın. Sakın ihmal etmeyin.
  • Her zaman kum kabını temiz tutun.
  • Kilo almaması için dikkat edin.
  • Kedinin stresten uzak kalmasına özen gösteriniz.
  • Daha çok pudrasız ve tozlaşmayan kumları seçiniz.

Kedilerin kusması yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dişi kedi kısırlaştırma yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu