Bakım/BeslenmeKediler

Kediler Neden Dişlerini Gıcırdatır?

Kedi Ağız Sağlığı ve Diş Gıcırdatma Nedenleri

Birçok kedi dostu yakinen şahit olmuştur bu soruna Kediler Neden Dişlerini Gıcırdatır. Kediler birçok nedenden dolayı dişlerini gıcırdatırlar. Uzmanlara göre “Kedilerde diş gıcırdatma sıklıkla altta yatan bir tıbbi sorun nedeniyle hayvan acı çektiğinde ortaya çıkıyor. Evcil hayvan ebeveynleri, kedi dişlerinin gevezelik veya tıklama sesleri olarak gıcırdadığını fark edebilir veya kedilerinin alt çenesini bir yandan diğer yana çalıştırdığını görebilir.

Kediler Neden Dişlerini Gıcırdatır, tedavi seçenekleri nelerdir ve kedinizi optimum sağlıkta tutmak için yapabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri nelerdir kısaca bahsedelim.
Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kedi Diş Gıcırdatma Nedenleri

Kediler dişlerini gıcırdattığında genellikle ağız boşluğu hastalıkları akla gelir. Kedilerde diş gıcırdatmanın başlıca nedenlerinin şunları içerdiği söylenebilir: diş rezorpsiyonu (veya parçalanması), iltihaplı diş eti hastalığı, ülserler, kanser ve dişlerin anormal dizilimi başlıca nedenler arasındadır.

Kediniz alt çenesinden gıcırdatma sesi çıkarıyorsa, sorun, şiddetli ağrıya neden olan kedi dişinin erimesi olabilir. Kedinin dişlerindeki kemikli maddeye dentin denir. Diş rezorpsiyonu meydana geldiğinde, bir veya daha fazla dişin dentini aşınır ve sonunda kırılmaya ve muhtemelen kök de dahil olmak üzere tüm dişin kaybına yol açar.” Diş rezorbsiyonunun nedeni bilinmemektedir ve beş yaş üstü kedilerin neredeyse yüzde 75’ini etkiler.

Kedi Diş Gıcırdatma Nedenleri
Kedi Diş Gıcırdatma Nedenleri

Diş gıcırdatmanın yanı sıra diş rezorbsiyonunun bir başka belirtisi de iştahsızlıktır. Sahipleri genellikle kedilerinin yeme davranışındaki değişiklikleri ilk fark eden kişilerdir. Kediniz aç olabilir ve kaseye doğru yürüyebilir, ancak acı çektiği için mama ağzından düşer. Ağız ağrısının bir başka belirtisi de salya akmasıdır.
Kedi Hastalıkları

Kedinizin ağzının astarı (mukozası) ülserler, şişmiş diş etleri (diş eti iltihabı) veya diğer iltihaplı hastalıklar nedeniyle iltihaplandığında, ağrı dişlerin gıcırdamasına neden olabilir.

Ek olarak, diş dizilimi kedilerde diş gıcırdatma nedeni olabilir. Maloklüzyon olarak da bilinen anormal diş dizilimi, özellikle İran kedilerinde üst ve alt dişler arasında sürtünme veya gıcırdatmaya neden olur. İran kedileri ve bu çene yapısına sahip diğer basık yüzlü kedilerde dişlerin hizasız olmasına yol açan kısa yüzlere sahiptirler. Sorun bazı Siyam kedilerinde de görülmektedir. Uzun sivri yüzleri, çok fazla öne bakan üst köpek dişlerine yol açabilir. Bunu beş ila sekiz aylık genç Siyam kedilerinde de gözlemlemek mümkündür.

Diğer kedilerde bazen normalden daha uzun görünen, ekstrüzyon olarak da bilinen dişler görülebilir. Bu dişler sonuç olarak, kedinin ağzını kapatmakta güçlük çekmesine ve bu da gıcırdamaya neden olabilir.

Ağız boşluğu dışındaki sağlık sorunları da kedilerde diş gıcırdatmasına neden olabilir. Pankreatit, inflamatuar bağırsak hastalığı, kanser ve mide-bağırsak ülserleri gibi karın hastalıkları, kedilerin ağrıdan kurtulmak için esasen “dişlerini gıcırdatmasına” neden olabilir. Beyin ve davranış bozuklukları, kedi dişlerini gıcırdatmanın diğer olası nedenleri arasındadır.

Kedilerde Diş Gıcırdatma Nedenlerinin Belirlenmesi

Tümörler, iltihaplar, ülserler ve gevşek veya kırık dişler dahil olmak üzere gıcırdamaya neden olan ağız hastalıklarının yüzde 85’i düzenli muayene sırasında gözlemlenebilir. Kedilerde diş gıcırdatma nedenini belirlemek için bir X-ışını veya CT Taraması gerekebilir. TME, alt çenenin kafatasına menteşelendiği ekleme verilen isimdir. Bu eklem düzgün çalışmadığında, bir tıklama veya patlama sesi çıkarabilir. Kedilerde diş gıcırdatmasının diğer nedenlerini teşhis etmek için laboratuvar çalışması, görüntüleme (örneğin, röntgen, ultrason, MRI’lar) ve doku biyopsileri gerekli olabilir.
Kedilerde Diş Eti Kanaması

Kediler Neden Dişlerini Gıcırdatır? Tedavisi Varmı?

Diş gıcırdatma genellikle ağrı ile ilişkili olduğundan, veterinerinizin hem ağrıyı azaltan hem de altta yatan tıbbi sorunları ele alan bir tedavi programı oluşturması gerekecektir.

Kedilerin diş etlerinde veya diş eti iltihabında insanlardan daha fazla iltihap bulunur. Tedavi edilmezse diş eti hastalığı diş kaybına neden olabilir. Uzmanlara göre ilk adımın profesyonel bir temizlik olduğunu söylüyor. Gerektiğinde sorunlu bir diş çekilebilir.

Kedilerde Diş Gıcırdatmayı Önlemeye Yardımcı Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kedinizin dişlerini günlük olarak fırçalamak önemli ölçüde ağız bakımı sağlayacaktır. Birçok kedi, iki yaşından itibaren dikkatli bir diş temizliği ile birlikte yıllık diş muayenesine ihtiyaç duyar. Muayene sırasında veterineriniz ayrıca baş, boyun ve ağız tümörlerini kontrol edecektir. Diğer yaşam tarzı değişiklikleri, sağlıklı dişleri ve diş etlerini destekleyen bir kedi diyeti hakkında veterinerinizle konuşmayı içerir. Unutmayın, kediniz dişlerini gıcırdatıyorsa, muhtemelen ağrı çekiyordur ve veteriner bakımına ihtiyacı vardır.

Evcil Kedilerle Sağlıklı Kalma İpuçları

Köpek Gezdirerek Para Kazanmak

Kediler İçin İlk Yardım İpuçları

Kedi Kumu Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu