Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Tüy Bakımı

Kedi Tüy Bakımı tüm evcil kedi sahiplerinin önem verdiği bir konu. Bu konuda bilmemiz gerekenlere bir göz atacak olursak, en başta evde uçuşan tüyler olduğunu görürüz. Oturduğunuz koltukta kıyafetinize yapışırlar. Hareket ettikçe her yere uçuşup oldukça rahatsız eden bir durum halini alırlar.

Kedi Tüy Bakımı
Kedi Tüy Bakımı

Kedi Tüylerinin Taranması

Aslında evcil dostumuzun yumuş yumuş havalı tüyleri göz doldurur ve kediler için muazzam bir aksesuardır. Uzun kısa farketmez tüyler bakımlı olmadığında gerçekten istenmeyen durumlar oluşur.

Titiz olmalarıyla dikkat çeken dostlarınızı günlük olarak fırçalamak, yaz ve kış tüy dökme zamanlarında banyo yaptırmak faydalı olacaktır. Pire olup olmadığını kontrol etmek deri sağlığı için çok önemlidir. Tüylerinin kabarık, parlak ve sağlıklı olması için bir fırça yardımıyla taramak gereklidir.

Nasıl ki bizim saçlarımız her gün taranmasa bakımsız ve sağlıksız görünüyorsa kedilerdede bir bakıma aynı durum söz konusu. Kedi Tüy Bakımı tüm ev kedilerinin ihtiyacıdır. Bakım yapmak kedi için rahatsız edici düğümleri önleyerek ve ölü tüylerin uzaklaşmasına yarayacaktır. Midesinde oluşacak tüy yumaklarını da minimuma indirmenizi sağlar.

Kedi Tüy Bakımı Sıklığı

Kediniz uzun tüylüyse her gün hiç değilse en az haftada 2-3 kez taramanızı öneririz. Kısa tüylü kedilerde haftada bir kez taramanız yeterli sayılır. Ben yinede kedimin tüylerini her sabah ve akşam tarıyorum. Kısa tüylü ve kadifemsi bir dokusu var. Bu şekilde sabah akşam onu taramak ikimiz arasındaki sevgi bağını güçlendiriyor. O kadar hoşuna gidiyor ki kendini tamamen bırakıyor. Bu tarama sonucunda çıkan tüyler kısa tüylü olmasına rağmen çok fazla.

Kediler fırçalanmayı sevseler de, istekli görünmüyorlarsa bu işlemi daha sonra tekrar denemek için erteleyebilirsiniz. İçinden çıkamayacağınız bir sorun oluştuysa veterinerinizden destek almanızı tavsiye ederiz.

Kedileri Banyo Yaptırmak

Kısa tüylü kedilerin çok kirli bir durum olmadığı takdirde yıkanmalarına gerek yoktur. Yılda iki kere mevsimsel tüy dökme dönemlerinde yıkamak ise sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çok fazla ve dökülen tüylerden arınıp daha az dökülme olmasına yardımcı olacaktır. Kedi Tüy Bakımında kedilerin zaman zaman yıkanması etkili olacaktır.

Kedileri Banyo Yaptırmak
Kedileri Banyo Yaptırmak
Kedi Yıkamada İşinize Yarayacak İpuçları

Öncelikle banyo suyunu hazırlayıp ortamda ses olmasını minimize etmelisiniz. Bu sayede kediniz su sesinden vs. korkup huzursuz olmaz. Banyo öncesinde tırnaklarının uzun olmadığından emin olursanız olası kazaları engellersiniz. Suyu direk başından dökmeyin ve kedinizi suya batırmaya çalışmayın.

Alışık olmayan bir kediyi yıkamak  zor olsada, nazikçe davranmaya gayret edin güzel sözleriniz ona iyi gelecektir. Kedi başlığı kullanırsanız yıkama  işlemi kolaylaşır. Kullandığınız şampuan kediler için özel olmalıdır. Şampuanlama işlemi bittiğinde durulama çok önemli derisinde kalıntı kalmayacak şekilde tamamen durulanmalıdır.  Banyo sonrası bir havlu ile nazikçe kurutmaya başlayın.

Kedi Yıkamada İşinizi Yarayacak İpuçları
Kedi Yıkamada İşinizi Yarayacak İpuçları

Evcil kedi bakımıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kedilerle Uçak Yolculuğu Yapmak Uçakta Kedi Taşıma- Pet Dostları
  2. Geri bildirim: Kedi Tırnak Bakımı Kedi Tırnak Makası- Pet Dostları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu