Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Tırnak Bakımı

Kedi Tırnak Bakımı

Her tarafı tırmalayan kedilerle, evde yaşamanın bazı zorlukları vardır.  Böylesi kediler koltukları mobilyaları, halıları hatta perdeleri bile tırmalamak isterler. Sıkı durun burada birkaç ipucu paylaşacağız, nede olsa kedi tırnak bakımı sizin ve eşyalarınızın zarar görmemesi için oldukça önemli.

Kediyi Tırnak Bakımına Alıştırmak

Kedi Tırnak Bakımı
Kedi Tırnak Bakımı

İlk kez kedi sahibi olacaklar için oldukça önemli. Bebek bir kediyi uykusunda patilerine dokunmaya alıştırmalısınız. Tırnaklarını kesmek için dokunduğunuzda size tepki vermez. Böylelikle tırnak keserken sorun yaşamadığı gibi sizinde her seferinde zorlanmadan bu işi halletmenizi sağlar. Yetişkin kedilerde de oldukça etkilidir. Sakin ve dokunulmaktan hoşlanan kediler için uykusunda tırnaklarını kesmek sorun oluşturmaz.

Eğer kedinizi tırnaklarını keserken zorlarsanız, size huysuzluk çıkaracaktır. En önemlisi de kesme işlemini çok hızlı bir şekilde yapmalısınız sıkılmaması önemli. Kedi tırnak bakımı için özel tasarlanmış kedi tırnak makası  kullanabilirsiniz. İşinizi oldukça kolay hale getirecektir. Böylece patisine zarar vermeden, canını yakmadan sorunsuz bir şekilde tırnaklarını kesmenize yardımcı olur.

Kedi Tırnak Makası

Tırnak kesme işlemi mutlaka kedi tırnak makası ile yapılması gerekir. Makasların özel tasarımı sayesinde, kedilerin pençe ve sinirlerine uzanan tırnakların içindeki doku zarar görmez. Patiye hafifçe bastırmak, tırnakların dışarı çıkmasını sağlar. Işık alan bir yerde tırnağın sivri kısmını ya da beyaz kısmını kesmek yeterlidir. Tırnağın altında kalan pembe dokuya kesinlikle dokunmamalısınız. Zira içinden geçen damarı kesebilirsiniz. Kedinizin canı yanar ve tırnağında kanama başlar.

Kedi Tırnak Makası
Kedi Tırnak Makası

Kanama durumunda kanamayı durdurucu tozlar, patilerde oluşabilen deformasyonları ve yaraları tedavi etmek için tercih edilen kedi pati bakım kremleri gerekli durumlarda oldukça  kurtarıcı ürünlerdir.

Yinede kediniz huysuzluk yapıp size izin vermiyorsa veterinerde yardım alabilirsiniz.

Kedi Tırmalama Tahtası

Kedi Tırnak Bakımı konusunda ilk yapılması gerekenlerden biri de kedilerin eşyaları tırmalamasını engellemek için bir tırmalama tahtası edinmektir. Bu ürünü kedinizi sahiplenmenizin en başında temin etmeniz önemli. Çünkü mobilyaları tırmalamaya alışan bir kedi, kedi tırmalama tahtasını kullanmak istemeyecektir.

Kedi Tırmalama Tahtası 
Kedi Tırmalama Tahtası

Kedi tırmalama tahtası almakta geç kaldıysanız da sorun etmeyin. Tahtaların ucuna takılan oyuncaklar ve tırmanabileceği yükselikte bir kedi tırmalama tahtası da onu tahtayı kullanmaya teşvik edecektir. Zamanla alışmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Bir diğer önemli konu ise kedi tırmalama tahtasını kenar köşelere koymayın. Tahta en çok kullandığınız odada ve ortalık yerde olmalıdır. Aksi halde sizi bırakıp tırmalama tahtasına gitmek istemeyecektir. Bizim etrafımızda yaşadıklarından konumlandırmayı ona göre ayarlamalısınız.  Kedi tırnak bakımı aslında o kadar da zor gibi görünsede zaman ve sabırla sorun olmaktan çıkacaktır.

Kedi tüy bakımıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kedi Ağız Bakımı  Kedilerin Dişleri Çürür mü? - Pet Dostları
  2. Geri bildirim: Kedi Ağız Sağlığı  Kedilerin Dişleri Çürür mü? - Pet Dostları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu