Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Ödül Maması

Kedi Ödül Maması

Ödül mamaları evcil hayvanlarımızın en sevdiği besinler arasında bulunmaktadır. Bu yazımızda kedi ödül mamaları ile ilgili açıklamalar yapacağız.

Kedi ödül mamasının can dostlarımızın beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Temel beslenme ürünleri değildir, ancak lezzetli olmalarından ve sahip oldukları avantajlardan dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Hem sağlıklı hem de kedilerin eğitim sürecinde oldukça faydalıdırlar.

Kedi Ödül Maması
Kedi Ödül Maması

Ödül Maması Ne Sıklıkla Kullanılır?

Kedi ödül maması çeşitlerinin farklı besleyici özellikleri vardır. Bu yüzden farklı kalorilere sahiptirler. Sadece kedilerinizin bu mamaları sevdikleri veya mutlu oldukları için sıkça vermeniz doğru değildir.

Ödül mamaları, kedilerin günlük beslenmesine eklenirken mamaların kalorilerinin hesaplanması büyük önem taşır. Ödül mamaları beslenme düzenine ek olarak verilebilirler. Düzenli olarak sürekli vermek kilo almalarına neden olacaktır. Burada obeziteyle ilgili makalemize bir göz atmanızda fayda olabilir. Bu nedenle veteriner hekime kedinize ödül maması vermeyle ilgili danışmanızı tavsiye ederiz.

Ödül Mamasının Miktarı ve Seçilmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kedinin genel sağlık durumuna
  • Kedinin yaşı ve kilosuna
  • Ürünün çeşidi ve kalorisine
  • Mamanın içeriği ayrıntılı olarak araştırılmalıdır.
  • Mamanın kalitesinden emin olmalısınız.

Kullanacağınız kedi ödül mamasının miktarı ve seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar yukarıda açıklanmıştır.

Kedi Ödül Maması Ne Zaman  Verilir?

Ödül mamalarının verilmesinin en temel nedenleri doğru davranışlarının pekiştirilmesi ve eğitim süreçlerinin kolaylaştırılmasıdır.

Kediler köpeklere göre daha başlarına buyruk canlılardır. Fakat onları eğitmek de mümkündür. Dostlarımızın olumlu davranışlarının pekiştirilmesinin en lezzetli yolu olan ödül mamaları doğru seçildiğinde hem sağlıklı hem de eğitimlerinde oldukça faydalı olabilirler.

Bu ürünler genellikle pozitif davranışları pekiştirmek amaçlı kullanılmalarının yanı sıra, besin takviyesi olarak da başvurulmaktadır.

Kaç Aylıkken Verilir?

Kedi ödül mamasının çeşitleri, içerikleri uygun oldukları yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

Bazı ödül maması çeşitleri yavru döneminden itibaren verilebilmektedir. Bazıları ise tüm yaşam zamanlarına uygun şekilde üretilmiştir.

Kediler genellikle doğduklarından 2 aylık oluncaya kadarki süreçte anne sütü ile beslenirler. Daha sonra ise ödül, yaş ve kuru mamaya geçiş yaparlar. Kedilere bu tür ürünlerin verilmesi için yaklaşık 3 aylık olmalarının beklenmesi önerilmektedir. Kedilere ödül maması vermeye başlayabilme yaşı bu şekildedir.

Kedi mama çeşitleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ödül mamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu