Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Mama Çeşitleri 

Kedi Mama Çeşitleri 

Kediler için piyasada çok fazla çeşit mamalar yer almaktadır. Bu yazımızda kedi mama çeşitleri hakkında detaylı açıklama yapacağız.

Kedi Mama Çeşitleri

1.Kuru Kedi Maması

Kedi Mama Çeşitleri
Kedi Mama Çeşitleri

Kuru kedi mamaları, genellikle kedilerin beslenmesinde en çok tercih edilen ürünlerdir. Bunun en önemli sebebi ekonomik olmalarıdır. Eğer tek kediniz varsa büyük bir poşet kuru mama size yaklaşık 2 ay yeterli olacaktır.

Kuru mamaların kedi sahiplerine sunduğu tek zorluk, çok lezzetli olmadıkları için sürekli tüketen küçük dostlarının bu ürüne bir süre sonra sırt vermesidir. Ancak çok aç olduklarında bu ürüne hayır demezler. Kuru mamalarında bulunan su miktarı çok düşüktür. Bu oran %10-12 aralığındadır. Yağ ise %5-15 oranında değişiklik gösterir.

Kuru Mamalarda Bulunan Başlıca Ham Maddeler Nelerdir?

•Yulaf, arpa ve buğday gibi tahıllar

•Soya ve soya ürünleri

•Süt tozu

•Mineral ve vitamin katkılar

•Antioksidan ve diğer bazı koruyucular

•Sıvı ve katı yağlar

Kuru mamalarda bulunan başlıca ham maddeler yukarıda belirtilmiştir.

2. Yarı Kuru Kedi Maması

Dış görünüş olarak kuru mama çok benzemektedir. Fakat kıtır olma özellikleri bulunmaz. Yani kuru mamaya göre daha yumuşaktır. Yarı kuru mamalarını her yerde bulmanız mümkün değildir. Bunun sebebi çoğu veterinerin bu mama çeşidini önermemeleridir.  Ayrıca üretimi sırasında içerisinde fazlaca kimyasal madde eklendiği için kalitesi düşüktür. Genellikle bu ürünler diğer mamaların bulamadığını zorunluğu durumlarda son çare olarak satın alınır.

3. Yaş Mama

Kedi mama çeşitleri arasında kediniz sürekli olarak bu mama çeşidini yemek ister. Bunun nedenleri çok lezzetli, yemesinin ve sindirmesinin oldukça kolay olmasıdır.

Piyasada çok kaliteli ıslak mama markaları bulunur. Islak mama satın alırken konservenin üzerindeki içerik tablosunu okumalısınız. Eğer paketin üzerinde “Ton Balığı-Kedi Maması” yazıyorsa ürün en az %95 oranında ton balığı içeriyor demektir. Fakat “Ton Balıklı Kedi Maması” diye bir yazı varsa büyük bir ihtimalle üründe sadece %3 oranında ton balığı bulunuyordur. Mamalar hakkında genel olarak bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Yavru kedi maması yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kedi mamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu