GenelKediler

Kedi Kumu Özellikleri ve Kum Çeşitleri

Kedi Kumu

İlk defa kedi sahiplenecekseniz bu yazımızı mutlaka okuyun. Nasıl Kedi Kumu Almalıyım? Petshop ürünlerin de çok fazla çeşit bulabiliyoruz. Ancak bunların birçoğu ucuz , bir o kadar da tercih edilmeyen cinsten. Biz sizlere bu yazımızda çevre dostu ve doğal olanları anlatacağız. Markalardan çok özelliklerini paylaşacağız.

Hijyen

Kedilerin stres olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hijyenik ortamlarını sağlayabilmeliyiz. Sevgili şirin dostlarımıza temiz yaşam sunarsak onlarda ailemizle rahat ederler. Kedilerin pet grubundaki en temiz hayvan türü olduğunun altını çizmek isteriz. Evde bir veya birçok kedi ile yaşamak bizce her bakımdan ayrıcalıktır.

Kedilerle yaşadığımız zaman ister istemez evde yer açıp düzenimizde bazı değişikliklere yapmalıyız. Kedimizin ihtiyaçları yeni doğan bir bebekle kıyaslanamayacak kadar azdır.

En temel ihtiyaçlarından başlayalım. Yemeğini yiyebileceği kedi maması, su kabı, açık ya da kapalı tuvaleti başta gelir. Kedi kumu, paspası, yatağı, tırmalama çubuğu, diye sıralaya biliriz. Özellikle uzun tüylü kedilerimiz için tüy tarağı, tarama fırçası, tırnak makası ve oyuncağı da gerekenler listesindedir. Kedi Kumlarını araştırdık ve sizler için tüm detaylarını paylaşacağız.

En İyi Kedi Kumu

Mırmır kediniz için en temel ihtiyaç olan kedi kumunu ne için kullanırız? Kum markaları ve çeşitlerine bakarken  merak edilen bir durumdur.
İster ev hali ister sokak fark etmez, kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra içgüdüsel olarak kumlarını eşelerler.

Ev de kediciklerimiz kum kullandıklarında kendilerini mutlu hissederler hem de evimiz temiz kalmış olur. Kedi kumu her kedi için uygun olmaya bilir. Kediyi sahiplendiğiniz aileye sormak en iyi başlangıç olacaktır. Herhangi bir sıkıntı yoksa başlangıç yapılan markadan devam etmeniz doğru olur.Yeni doğmuş kediniz var ise alacağınız kum markasının açıklamalarına okumanızı tavsiye ederiz.

Kumlar da aranan özellikler

Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarının ardından kötü koku oluşabilir. Kum tercihimiz kötü kokunun önüne geçebilmek, koku hapseden bir kum olmalı. Tuvalet kaplarını temizlemek için kumun topaklanabilmesi gerek. Topaklanması ve emicilik özelliği markadan markaya değişiklik gösterir. Sıvıyı çeker ve topaklanmaya başlar.

Sizde rahatlıkla topaklanan kısımları kum küreği kullanarak temizleyebilirsiniz. Arta kalan kumları kullanır boşa kum harcamamış olursunuz.  Kedi kumunu yaşamımızın bir parçası olarak düşünüyoruz. Sürekli satın alacağınız için ekonomik kullanabilmek gerek.

Öncelikli sağlığa uygun olmalı. Kedinizin ve sizlerin sağlığını düşünerek hareket etmeliyiz. Bu özellikleri dikkate aldığımızda bakterilerin engellemiş olacağız.

İnce taneli tercih edebilirsiniz. Kedinizin patilerine daha az zarar verecektir. Tozlanma özelliğine dikkat etmeliyiz. Kedimiz kumun içinde eşelendikçe toz çıkartır. Bunu teneffüs edip de hem kedimize hem de kumunu temizlerken bize zararı olacaktır. Tozu en aza indiren ürünleri tercih edebiliriz.

Onları Mutlu Edin

Kediler için tüylerine yapışmayan kum tercih etmelisiniz. Bu özellik onları ve sizi daha mutlu eder. Tüylerine yapışmadığı için dışarıya kum taşımazlar. Kedi Kumu tercihlerin arasında alerjene mutlaka dikkat etmelisiniz. Alacağınız kum da hipoalerjenik özelliğini arayabilirsiniz.

Genel olarak maddeleri yazalım.

  • Topaklanan
  • Emici özelliğe sahip
  • Tüylerine yapışmayan ve etrafa yayılmayan
  • Kokulu yada kokusuz size kalan bir özellik
  • Kötü kokuyu hapseden

bu gibi özellikleri tercih edebileceğiniz ürünleri bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu