Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Kumu Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Kedi Kumu Temizliği Nasıl Yapılır?

Kedi Kumu Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Kedi kumu ne kadar süre gider? Kedi kumu ne sıklıkta değiştirilmelidir sorusu hijyen anlamında önem taşıyan kritik bir konudur. Kedinizin sağlıklı bir alanda dışkılaması ev içi sağlığı da etkilemektedir.

Kullanılan kumu ne sıklıkta değiştirilmeliyiz sorusu evlerde ve kapalı yerler için geçerli olan bir sorudur. Açık alanlarda kedi kumları kullanımı pek görülmemektedir. Çünkü kediler doğal toprak alanı kazarak dışkılarını gömerler.

Burada önemli olan kedinin kumunu kullanma şeklidir. Bazı kediler kibarlıkta sınır tanımazken bazılarıysa kendisini vahşi doğada zannederler. Örneğin fazla eşelenmeyi seven bir kediniz varsa kapalı bir tuvalet kullanmanız uygun olacaktır. Kapalı tuvaletin kumları kazma esnasında dışarıya atılımını engellemesinin yanı sıra, kötü kokuyu içeride tutma dışarıya sızdırmama gibi bir güzelliği var.

Kapalı Kedi Tuvaleti
Kapalı Kedi Tuvaleti

Dezavantajına gelince kapalı tuvalette koku içeride kalır ve intizamlı bir temizlik sağlanamadığı durumda tuvaletin içinde oluşan bütün dışkı kokusu kedinizin üzerinde ve patilerinde kalacaktır. Bu durumda evde dolaştıkça bu kokuya maruz kalabilirsiniz. Kapalı tuvaletlerde kum değişimi haftada 2 yada 3 kere yapılmasında fayda vardır.

Her Gün Kedi Kumu Değişir mi?

Kedi kumu genellikle her gün değişmez. Bu durum size maddi açıdan zarar vermeye başlayabilir. Ancak iki üç günde bir değişimi ideal denebilir. Doluluk ve koku durumlarına göre kendi tercihlerinizi de değiştirebilirsiniz. Kediler yavruyken daha sık tuvalet yapmaktadır. Yaşı büyüdükçe azalma olabilir. Bu durum da gün aşırı değişimlerde belirleyicidir.

Kedi Kumuna Toprak Karışır mı?

Kedi kumuna toprak eklemesi yapılabilmektedir. Bir miktar doğal taş toprak bir miktar kedi kumunu bir arada kedi kumu kabı içerisine koymak hayvanın koku duyusuna da iyi gelecektir. Devamlı evde duran kediler doğal ortamlarında olmak istediği için hoşlarına giden bir detay olacaktır. Topraktaki kokuya kendi doğal sürecini aktarmış olur. Aktif karbonlu kedi kumları dışarıya kötü koku yayılımını engellemektedir.

kedi-kumu-ne-siklikta-degistirilmelidir
Kedi Kumu Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?
Yavru Kediye Kedi Kumunu Alıştırmak

Yavru kediye kedi kumunu alıştırmak ilk aşamada hem toprak hem de kedi kumu karışık biçimde olmalıdır.  Bu sayede kolay biçimde ev ortamında çişini kakasını yapacağı alanı belirleyecektir. Hayvanın o bölgede doğru bir şey yaptığını anlaması için ödüllendirme sistemi kurabilirsiniz. Her kakası veya çişini yaptığında sevdiği bir parça yemekten bir miktar verebilirsiniz.

Kedi Kumu Hiç Değişmezse Ne Olur?

Kedi kumu kabındaki atıklar hiç değişmezse evde genel olarak kötü koku hakim olacaktır. Ev veya iş yerlerinde bu durum rahatsızlık vereceği gibi hayvana da bir anlamda zarar demektir. Kedi kumu değiştirildiğinde hijyeni sağlamış olursunuz. Kedi de hastalıklara karşı direncini kaybetmeyecektir. Tuvaleti temiz olmayan kediler bu konudaki hassasiyetleri gereği kum dışına tuvalet yapmayı tercih edecektir ki, kedi kumu temizlemek daha kolay olur. Ayrıca birde tuvalet dışına yapma alışkanlığı kazanma riskide vardır. Bir kere alışırsa oldukça zorlanabilirsiniz.

  • Kedi kumu değişmediğinde kedilerinizin bağışıklığı düşecektir. Hastalık oranları çoğalabilir. Çünkü devamlı kirli ve aynı dışkı üzerine yapmak patilerinden bakteri bulaşmasına neden olur. Düzenli olarak kedinizi temizlemediğinizde siz de bakterilerden muzdarip kalabilirsiniz.
  • Kedi bakımı açısından tuvalet kısmı mutlaka bir döngü içerisinde olmalıdır.  Kedilerinizin patilerine bulaşan kirleri evinize sokmamaya gayret ediniz.

Köpekler Neden Ot Yer? Ot Yeme Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde Diş Bozuklukları

Kedilerde Hızlı Solunum Sebepleri Nelerdir?

Suyu Seven Kedi Türleri Hangileridir?

Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Türleri

Tüy Dökmeyen Köpek Türleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu