Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Hastalıkları

Kedi Hastalıkları

Özellikle evlerinde kedi barındıran hayvan dostlarının yakından takip ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kedi hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmak ev sahipliği yaptığınız can dostunuzun sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Kedinizin sağlıklı ve mutlu yaşaması için en az barınma ve yiyecek ihtiyaçları kadar, sağlık ihtiyaçlarını da karşılamanız gerekmektedir. Kedinizin bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamanın ilk yolu ise, kedinizin rutin olarak yapmaya alışkın olduğu davranışlarda, yeme içme düzeninde yaptığı istem dışı değişiklikleri gözlemlemenizdir.

Kedilerde Görülen Hastalıklar 

Özellikle küçük çocuğu olan kedi sahiplenenler tarafından dikkatle araştırılan bir konudur.  Kedilerde görülebilen çeşitli parazit ve enfeksiyona yol açabilecek birtakım hastalıkların olduğu doğrudur. Bu yüzden evinize kedi almak istediğiniz ve buna karar verdiğiniz zaman mutlaka veteriner kontrolü ve aşılarını yaptırmanız gerekmektedir.

Özellikle çocuk sahibi olanlar bu konuda daha özenli davranmalıdır. Sıklıkla görülebilen hastalıklar şunlardır: Kuduz, kedi nezlesi, idrar yolu enfeksiyonu, mide hastalıkları, böbrek hastalıkları, apse, diyabet.

Kedi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Evcil dostlarımızda yakinen görülen ve bazı belirtilerle kendini belli eden rahatsızlıklardır. Evlerimizde barındırdığımız dostlarımızın hasta olduklarını anlamak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Tıpkı çocuğumuz gibi onlarında yapmaya alışkın oldukları bir günlük rutinleri vardır. Hasta olduklarında ise keyifsiz, halsiz, iştahsız olurlar. Bu onların hasta olduğunun belirtisidir. Böyle bir durumda derhal veterinere götürmek tedavi sürecine erken başlanması için şarttır.

Kedi Hastalıkları
Kedi Hastalıkları
Kedi Hastalıkları İnsana Geçer mi?

Elbette sevimli dostlarımızında insanlarda olduğu gibi bulaşma riski taşıyan hastalıkları vardır. Hatta ciddiye alınması çok önemlidir.

  1. Kuduz kedilerden insanlara bulaşabilmektedir. Oldukça ciddi sorunlara neden olabilir. Ciddiyetle tedavi edilmelidir.
  2. FVR adı verilen virüsün yol açtığı hastalığa nezle denmektedir. Çok bulaşıcı olması daha fazla dikkat etmeyi gerektirir. Yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı ile kendini gösteren hastalığın tedavisi antibiyotik ile yapılabilmektedir.

Bunların dışında bulaşıcı olmayan kedi hastalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. İdrar yolu enfeksiyonu: Özellikle erkek kedilerde çok görülmekte olan rahatsızlık, çiş yapamamak ve evin içine çiş kaçırma, idrardan kan gelme ve kötü koku belirtileri ile kendini göstermektedir. Tedavisi için uzun bir süre gereklidir.
  2. Mide hastalıkları, yanlışlıkla yediği veya yuttuğu zararlı bir maddeden kaynaklı olabileceği gibi herhangi bir virüsten kaynaklı olarak da oluşabilir.  Tıpkı bir insanda görüldüğü şekliyle belirti veren reflü ve gastriti kedinize hafif yiyecekler vererek tedavi edebilirsiniz.
  3. Böbrek hastalıkları, enfeksiyon kapmış ya da virüs kökenli olabilirler. Böbrek yetmezliği kedilerde sık görülmektedir.
  4. Apse, sokağa çıkan evcil kedilerde mikrop kapma sonucunda kızarıklık ve şişlik oluşmasıdır. Bazı durumlarda ise iltihaplı bir hal almaktadır.
  5. Diyabet, tıpkı insanlarda görülen diyabet hastalığı belirtileri verir. Normalden daha fazla su içme hissi olduğu için kediniz sürekli su içmek isteyecektir. Beslenmeside dikkatli özel olmalıdır(tıklatınız)

Özellikle bulaşıcı olan hastalıkların tedavi süreci mutlaka bir veteriner hekim tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kedi kısırlaştırma ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kedi alerjisi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu