GenelKediler

Kedi Davranışları

Kedi Davranışları 

Birlikte yaşadığımız kedilerimiz gün içerisinde çokça farklı davranış sergilerler. Eğer ki kedi davranışlarını anlamlandıra bilirsek veya öğrenirsek vücut dilini çözüp daha iyi anlaşabiliriz.

Veyahut kedimizle daha kaliteli vakit geçirebiliriz. Bir başka deyişle hazırladığımız içerik ile kedilerimizi daha iyi tanıyıp aramızda güvenli bir bağ oluşacak. Kedi besleyenler yada sahiplenecekler için bu yazımız tam bir altın değerinde diyebiliriz. Gelin birlikte kedi davranışlarını anlayalım.

Kedi Davranışları
Kedi Davranışları

Kedilerin kuyruk hareketleri

Kedimiz kuyruğunu yere vuruyorsa, bu şu anlama geliyor kızgın ve ya sinirli olduğunu gösterir. Canı yanmış olabilir yada istemediği bir şey yapılmıştır veyahut kediniz için bir şeyler ters gidiyordur. Kendisine karşı yaptığımız hareketi hemen değiştirmeliyiz. Fazla sarılmış yada sıkıyorsak rahat bırakabiliriz. ,Özellikle çocuklu ailelerde çocuklar çokça sarılıyor yada kediye karşı sevgisini kontrol edemiyorlar bu da kedilerimizi rahatsız kılıyor.

Evin içinde geceleri hızlı hızlı koşturmaları

Kedilerimizde bir bakıma çocuklarımız gibidir, oyun oynamak ister, enerjisini atmak isteyebilirler. Ya da çiftleşme döneminde de bu tür hareket yapabilirler. Eğer ki çiftleşme yada kızgınlık dönemi ise uzman veterinere danışıp veteriner tarafından kısırlaştırılması gerekebilir veya çiftleştirilmelidir.

Kedi tırmalaması

Kediler uyandıktan sonra esneme gerilme hareketi yaparlar. Bunla birlikte kedi tırmalama diye nitelendirdiğimiz hareketi sıklıkla gözlemleyebiliriz. Kedileri oldukça rahatlatan bir vücut hareketidir. Kedi tırmalama tahtası edinirseniz hem kediniz rahatlayacak yada sakinleşecek hem de evdeki halı koltuk gibi eşyalara zarar vermeyecektir. Bu sayede istenmeyen bu kedi davranışı ortadan kalkacaktır.

Sizi ev içinde takip etmesi.

Kedinizi yeni sahiplendiyseniz ve bu hareketi yapıyorsa yani sizi takip ediyorsa size alışmaya başladı diyebiliriz. Evde ofis de siz nereye giderseniz arkanızdan gelirler, sizi bırakmazlar. Takip etmesi kedinizin size yakınlık duyduğunu söyleyebiliriz. Daha çok dişi kedilerde gözlenmiş bir durumdur. Kedi sahibi için çok güzel hislerdir.

Kediniz çalışma masanızda uyuyorsa.

Çalışma masasında siz varsanız sizin yanınızda olmakla birlikte kendini güvende hissediyordur. Eğer ki kediniz bilgisayarın yanında ise hem bilgisayardan gelen sıcaklık hem de seslerine bayılırlar. Eğer ki kedinizi yeni sahiplendiyseniz bu davranışı ortama ne kadar alıştığının göstergesidir.

Kediniz ayaklarınızın etrafında dolaşıyorsa yada sürtünüyorsa.

İşte kedi davranışları içinde en güzeli budur diyebiliriz. Kediler bu hareketi ile bir anlamda fiziksel temasta bulunurlar. Ayrıca hem güvende olduğunu gösteriyor hem de mutlular. Kediniz ve siz artık aynı dünyanın bir parçası olduğunuzu gösteriyor.

Kedi mırlaması

Kediler bu sesi neden ve ne zaman çıkartıyorlar? Evet tüm kediler mırmır sesi çıkartır. Mırmır sesi  bir anlamda mutluluklarının ve huzurun sesi olduğunu söyleyebiliriz. Yavru kedi yada yetişkin kedi olsun fark etmez kedileri sevdiğimizde, kucağımıza aldığımızda veya kedimiz tam olarak kendini bize teslim ettiğinde artık kendini mırmıra bağlar diyebiliriz.

Bu ses bizle kedimiz arasından en güzel mutluluk bağı olduğunun göstergesidir. Bu mutlulukla kediler her yerde uyuyabilir ama kedi kulübesi yapmanızda fayda var.

Not: Eğitimli kedi sahiplenme ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kedi hastalıklarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Evcil kedi bakımı Evcil kediler Yavru Kediler- Pet Dostları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu