GenelKediler

Kedi Aşı Takvimi

Kedi Aşı Takvimi

Kedilerin doğdukları andan itibaren sağlıklı bir ortama ihtiyaçları vardır. Sahiplendiğimiz kedimiz için ilk yapılması gereken, detaylı bir sağlık taramasıdır. Dolayısıyla kedinin bir sağlık sorunu olmasa bile gerekli olan aşıları vardır. Bu aşıların dikkatle takibinin yapılması önemlidir. Kedi aşı takvimi bunun için önemlidir.

kedi asi takvimi
kedi asi takvimi

Kediler İçin Aşıların Önemi

Aşılar virüs ve bakterilere karşı savunma mekanizması oluşturmak için gereklidir. Çünkü aşılar karşılaşılan hastalıklar için kedilerin bağışıklık kazanmasını sağlarlar. Kedilerin de bizler gibi virüslere karşı bağışıklıkları yoktur. Sonuçta virüsler kedi vücudunda olumsuz hastalıklara neden olabilmektedir. Kedinin tüm aşılarının yapılması bunun için önemlidir.

Kedilerde Tehlikeli Hastalıklar Nelerdir?

Feline Leukemia Virüsü: FeLV olarak bilinen hastalığın tedavisi yoktur. Sonuç olarak immun sistemini destekleyen tedavilerle kedinin yaşamını sürdürmesi sağlanabilmektedir.
Feline Immunodeficiency Virüsü: Fiv virüsü FeLV virüsü gibi aynı aileden geliyor ve dünya genelindeki kedilerin %2 – %3’ü bu virüs yüzünden hastalık geçiriyorlar.

Panleukopenia Virüsü: Kediler için ölümcül bir hastalıktır. Malesef dış dünyada fazlasıyla yaygın olan bu virüs kediler için tehdittir. Virüsün fazla dayanıklı olması ciddi bir sorundur. Mesela 10 ila 20 derece arasında sıcaklıkta olan yerlerde uzun zaman hastalık yaymaya sürdürürler. Bu virüsü kapan kedinin bütün malzemeleri dezenfekte edilmelidir.
Kuduz: En çok bilinen kedi hastalığıdır. Aslında kuduzun yalnızca kedilerde olduğu düşünülse bile tüm memeli canlılar bu virüse yakalanabilir. Kuduz bulaşan kediler ya ölür ya da itlaf edilirler. Bu virüs deriden vücuda girer. Bu yüzdende bulaşma özelliği ile daha tehlikeli bir hale gelebilmektedir.

Kedi Aşı Takvimi

6-8 haftalık kedi için – İç dış parazit aşısı
8-10 haftalık kedi için – Karma aşı
9-11 haftalık kedi için – Lösemi aşısı
10-12 haftalık kedi için – Karma aşının ikinci dozu
11-13 haftalık kedi için – Lösemi aşısının ikinci dozu
12-14 haftalık kedi için – Kediler için kuduz aşısı

3 Ayda Bir Uygulanması Gereken Aşılar

Kedi Parazit Aşısı
Not: Kedi parazit aşısı; kedilerin tüm yaşamları boyunca ortalama 3 aylık periyotlarla uygulanması gereken aşılardır.

Evcil kedi bakımı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Eğitimli kedi sahiplenme kedi sahiplenirken gerekenler - Pet Dostları
  2. Geri bildirim: Evcil kedi bakımı Evcil kediler Yavru Kediler- Pet Dostları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu