Bakım/BeslenmeKediler

Kedi Ağız Sağlığı

Kedi ağız sağlığı 

Kedi ağız bakımı kedi sahiplenenlerin pek önemsediği bir konu değildir. Kedimizin ağız bakımına yeterince emek harcamazsak tıpkı bizlerde olduğu gibi sağlık sorunlarına sebep olur. Veteriner masrafları da oldukça pahalıdır. Kedinizin çektiklerinden bahsetmek şurda dursun, bu tecrübe edilesi bir durumda değildir.

Kedilerde Ağız Sağlığı Neden Önemlidir?

Kedilerinde dişleri çürür mü demeyin, evet dişleri maalesef çürüyor. Hatta çürüyen dişler kedilerde ağız kokusuna sebep olur ve tabi ki bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Sonuç olarakta vaktinde müdahale edilmezse çürüyen dişler tedavi edilemeyebilir.

Çürük dişler, beslenmede sorun yaşayan kedinizin sindirim sorunlarına neden olurlar. Esasen can sıkıcı bir durum. Kedinizin dişlerin de çürük sorunu yaşamamak için bazı önlemler alınabilir.

Kedilerin dişleri çürür mü?

Sağlıklı bir diş bakımı oldukça önemlidir. Sanıldığı kadar zor bir iş sayılmasa da, bu süreçte ödül mamalarından faydalanabilirsiniz. Kedinizi elinizin ağzına sokulması durumuna alıştırmalısınız ve  bu süreç zaman ve sabır gerektirir. Elinizi ağzına soktuğunuzda olabildiğince kısa tutmalısınız.

Kedi ağız sağlığı için bakım yapmaya başlamadan önce buna alışmalı. Parmağınıza sevdiği bir yiyecekten değdirerek denemeniz bu durumu kolaylaştıracaktır. Sonrasında yavaş yavaş diş ve diş etlerine dokunmaya başlamalısınız. Sonra parmağınıza sargı bezi dolayarak dişlerine ve diş etlerine masaj yaparak alıştırmaya devam edebilirsiniz.

Kedi ağız sağlığı için bir diğer konuda kediniz için ağız bakım suyu yada kedi ağız spreyi kullanmaktır. Bu ürünleri doğrudan kedinin ağzına uygulamak yerine kedinizin suyuna katarak verebilirsiniz. Hijyen ürünleri ağız kokusunu engellemede oldukça kolaylık sağlar. Pek sevdiklerini söylemek mümkün değil doğrusu. Kediden kediye fark edebileceğinden denemenizi tavsiye ederiz.

Kedi Diş Fırçası

Artık kediyi diş fırçasına alıştırmak daha kolay olacaktır. Bu noktadan sonra sadece fırça ile temizlemeye özen gösterin. Sevgili dostumuz bu işlemede alıştıktan sonra kedilerin kullanımına uygun bir kedi diş macunu alma zamanı gelmiştir. Artık haftada bir kaç kez kedinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Kedi ağız sağlığı için bakım yaparak çürük diş, ve ağız kokusu problemlerinden kurtulabilirsiniz. Sevimli dostunuzun dişlerine hakettiği özenli temizliği sağlamak birlikte yaşamanızı kolaylaştırıcak ve faydalı olacaktır.

 

Kedi tırnak bakımına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu