Köpekler

Haftalık Köpek Yavrusu Gelişim Aşamaları

Yavru Köpeklerde Haftalık Gelişim Rehberi

Yavru köpeğinizin gelişim aşamalarına yönelik bu rehberde, yavru köpeğinizin kilosunu büyüme çizelgemizden kontrol edebilir, köpek yavrusu için önemli kilometre taşları hakkında bilgi edinebilir ve yavru köpeğinizin hafta hafta nasıl değişip gelişeceğini keşfedebilirsiniz. Bu büyük bir rehber! İhtiyacınız olan bilgiyi bulabilmeniz için rehberimizi üç anlaşılır bölüme ayırdık. Köpek Yavrusu Gelişim Aşamaları hakkında detayları paylaşacağız.

Bölüm 1: Köpek Yavrusu Kilometre Taşları (kulaklar, gözler, yürüme, havlama, sütten kesme, diş çıkarma)
Bölüm 2: Yavru Büyüme (büyüme oranları ve ağırlık, köpek büyüme çizelgeleri)
Bölüm 3: Hafta Hafta Yavru Gelişim Aşamaları

Yorum bölümünü kullanarak haftalık yavru büyütme aşamalarınızı bizlerle paylaşabilir, petdostlarına tecrübelerinizi ulaştırabilirsiniz. Neyin normal olduğunu ve yavru köpeğinizin mutlu, sağlıklı bir köpeğe dönüşmesine yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi keşfetmenize yardımcı olacağız. Ve yavru köpeğinizin doğru kiloda olup olmadığı veya yeterince beslenip beslenmediği konusundaki endişelerinize cevap bulabileceğiniz bir makale hazırlamaya çalıştık.

BÖLÜM 1: KÖPEK KİLOMETRE TAŞLARI

Yavru köpeğinizin hayatının ilk birkaç haftası yoğun geçen haftalardır. Yavrular doğduklarında sadece ön ayakları ile emekleyebilir ve emebilirler. Gözleri ve kulakları kapalıdır ve dişleri yoktur. Yani yavru köpeğinizi eve götürmeden önce çok şey olması gerekiyor! Bazı önemli kilometre taşları var! Kuşkusuz beslenmenin büyüme üzerinde etkileri bulunmaktadır.

Köpekler ne zaman gözlerini açar? Yavrular kaç yaşında yürümeye başlar? Yavru köpekler ne zaman havlamaya başlar? Bir köpek yavrusu ne zaman ısırmayı bırakır? gibi kafalarda bir sürü deli soru, her şeye rağmen tüm yumurcaklığıyla sevimli yavrunuzun her anını gözlemleme şansına sahipsiniz.

Yavru Köpekler Ne Zaman Gözlerini Açar?

Yavru köpeğinizin gözleri, yaşamının ikinci haftasında açılacaktır. Yavruların gözleri aniden açılmaz. Gözün köşesindeki göz kapakları arasında küçük bir boşluk belirir ve köpek yavrusu bu boşluktan dışarı bakar. Bir veya iki gün içinde göz tamamen açılacaktır. Bazen bir göz diğerinden daha hızlı açılır. Ve bazı köpek yavruları gözlerini diğerlerinden bir gün kadar önce açabilir.

Yavru Köpekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Üçüncü hafta, yavruların bacaklarını kullanabilmeleriyle alakalıdır. Bu haftada en çok gözlemlenen şey bacak kas gelişimleridir. Ve çoğu köpek yavrusu, hayatlarının üçüncü haftasının sonunda ayakta ve ilk titrek adımlarını atmaya başlayabilir.

Yavru Köpekler Ne Zaman Havlamaya Başlar?

Yeni doğan köpek yavruları üşüdüklerinde küçük gıcırtı sesleri çıkarırlar, ancak çoğu zaman oldukça sessizdirler. Uygun köpek sesleri ikinci ila üçüncü hafta arasında ortaya çıkmaya başlar. Belirgin bir  havlama genellikle sekiz haftalıkken görülür. Neredeyse tüm yavrular on ila on iki hafta arasında sevimli küçük köpek havlamaları yapabilecektir.

Yavru Köpekler Ne Zaman Isırmayı Bırakır?

Köpek yavruları normal oyunlarının bir parçası olarak ısırırlar ve ayrıca ısırma diş çıkarma rahatsızlığını gidermeye yardımcı olur. Doğru yardımla, köpek yavrularının çoğu, yaklaşık beş ayda sizi incitecek kadar sert ısırmamayı öğrenebilir ve altı ayda tamamen ısırmayı bırakabilirler. Yine de bu konuda bazen yardım gerekebilir, çünkü yavru köpeğinize ısırmayı oyunlaştırdıysanız bundan vazgeçmesi zaman alabilir.

Sosyalleşme Penceresi Ne Zaman Kapanıyor?

Köpek yavrularının sosyalleşmesi, bizimle rahat yaşamalarına yardımcı olmamız için tüm köpeklerin geçmesi gereken bir süreçtir. Aslında bütün mesele yavruların yeni deneyimlerden korkmamasını ve insanları arkadaş olarak kabul etmeyi öğrenebilmeleriyle ilgilidir. Tüm köpek yavrularının bu süreçte biraz yardıma ihtiyacı vardır ve yaklaşık üç aylık olduklarında ihtiyaçları olan yardımı alamazlarsa, yavru köpekler yabancı kişilerden ve olaylardan gergin olmaya başlar. Buda istenilen bir durum değildir.

Farkında olmanız gereken önemli aşamalar şunlardır:Yavru köpeklerde sosyalleşme, genç köpek korku dönemi. Sosyalleşme yaklaşık üç aylıkken kapanır ve yavru köpeğinizin yeni deneyimleri en kolay kabul edip adapte olacağı zamandır. Bu, onu her yere götürmeniz ve mümkün olduğu kadar dünyayla tanışmasını sağlamanız gereken aşamadır. Ergenlik korku dönemi, yavruyken tamamen sosyalleşmiş genç köpeklerin tekrar korkuya kapılabileceği ve sosyalleşme programlarının bir kez daha tazelenmesine ihtiyaç duyabileceği 6-12 ay arasındaki bir zamandır.

BÖLÜM 2: KÖPEK BÜYÜMESİ

Gerçekten de yetişkin bir köpek olması için köpek yavrusu gelişiminin bir araya gelmesi gereken üç yönü vardır. Fiziksel olgunluk, cinsel olgunluk, zihinsel olgunluk.

Yavru köpeğim ne zaman büyüyecek?

Yavru köpeğinizin “yetişkin” olmadan önce olgunluğun üç yönüne de erişmesi gerekir. Konuları karıştırmak için, bu süreçler aynı oranda gerçekleşmez. Ve üçünün de tamamlandığı nokta, bir köpek ırkından diğerine değişir. Önce fiziksel olgunluğu ele alalım ve köpek yavrusu büyüme aşamalarından başlayalım.

Yavru köpekler ne kadar hızlı büyür?

Yavru büyüme oranlarındaki farklılıklar
Köpek yavrusu gelişim aşamaları söz konusu olduğunda insanlar sık sık soruyor ve “3 aylık (4 veya 5 aylık) Cocker Spaniel (veya Labrador veya Springer), kaç kilo olmalı?” diyorlar. Sık sık ne kadar yiyecek tüketmesi gerektiğini söylüyorlar ve bunun yeterli olup olmadığını soruyorlar.

Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bu nitelikteki bir sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak, bu makalede bulacağınız çizelgeler ve grafiklerde size bazı kaba kılavuzlar verebiliriz ve verebiliriz. En önemli şey, size kendi yavru köpeğinizin ne zaman büyüdüğünü ve geliştiğini ve ne zaman işler yolunda gitmediğini anlamanız için gerekli araçları vermektir.

Farklı boyutlardaki köpeklerde gelişim

Farklı köpekler, yavru gelişim aşamalarından farklı oranlarda ilerler. Büyüme oranları ve kalıplarındaki en önemli fark, farklı boyutlardaki köpekler arasındadır. Yavru köpek büyüme tablosunda, daha büyük köpeklerin büyüme hızının ne kadar yoğun olduğunu ve ne kadar daha uzun süre büyümeye devam ettiklerini görebilirsiniz. Köpekleri beş gruba ayırdık ve aşağıdakilere daha yakından bakacağız.

  • Oyuncak
  • Küçük
  • Orta
  • Büyük
  • Dev

Yavrular En Çok Ne Zaman Büyür?

En hızlı büyüme ilk birkaç hafta içinde gerçekleşir. Doğumdan 8 haftalık olana kadar, yavru köpeğiniz hayatının herhangi bir noktasında olduğundan daha hızlı büyüyecektir.

Yavruların Büyüme Atağı Var mı?

Evet, köpek yavrusu büyüme atakları, bir süre öncesine göre daha hızlı büyüdükleri kısa dönemlerdir. Bunlar, ilk yıl boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Genel olarak, aşırı hızlı büyümeden kaçınmak iyi bir şeydir, bu nedenle, yavru köpeğinizin şu anda daha hızlı büyüdüğünü düşünseniz bile, fazladan beslemeyle aşırıya kaçmayın. Ve köpeğinizin çok hızlı kilo aldığını düşünüyorsanız, veterinerinize danışın.

Yavruların Büyümesi Ne Zaman Durur?

Büyümeyi bıraktıklarında köpekler kaç yaşında? Bu yaygın bir soru. Fiziksel olgunluğa, büyük ölçüde köpeğinizin boyutuna bağlı olarak farklı yaşlarda ulaşılır. Küçük köpekler, büyük köpeklerden çok daha erken büyümeyi bırakır. Köpeklerin büyümeyi hangi yaşta durdurduğu sorusunun cevabı köpekten köpeğe değişir.

Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Türleri

Tüy Dökmeyen Köpek Türleri

Köpeklerle ilgili aradığınız her şey burada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu