GenelKediler

Evcil Kedi Bakımı

Evcil kedi bakımı

Kedi sahiplenmeye karar verdiğinizde bilmeniz gerekenlere bir göz atalım. Evcil kediler bize huzur verir, sevimlilikleriyle stresinizi azaltırlar. Birlikte yaşamaya devam ettikçe kedinize daha çok bağlanırsınız. Kediler temiz hayvanlar olduğu için evimizi paylaşabileceğimiz dostlarımızın başında yer alırlar.

Kedi sahiplenmek büyük bir sorumluluktur. Sevimli arkadaşınızın mama, kum, veteriner ve beklenmeyen bazı masraflarını rutin şekilde üstleneceğinizden emin olmalısınız.

Evcil kedi bakımı
Evcil kedi bakımı

Yavru kedi mi yetişkin kedi mi?

Yavru kediler aşırı tatlı ve sevimli olurlar. Sonuçta bu kadar sevimli olduklarından kedi tercih ederken yavru kediler ilgi çekerler.  İlgi ve alaka ihtiyaçları oldukça fazladır. Onlara ayırabilecek zamanınız ve ilginizin yoğun olması gerekir. Oyun oynamak, tırmalamak ve ısırmak yavru kedilerde normal davranışlardır.

Bir yetişkin kediye nasıl alışacağınız konusunda tereddüt edebilirsiniz. Kedi sahiplenecekler için bu ortak bir endişedir. Bilmelisiniz ki yavru evcil kediler oldukça yorucu olabilir. Her ne kadar biberonla beslenmelerini, kum kullanmayı bilmeselerde sizin yardımınızla tuvalet eğitimini kısa sürede öğrenirler. Buda yetişkin kedi sahiplenme nedenlerinden biridir.

Ona biraz zaman tanımalısınız

Minik dostlarımız yeni insanlarla tanışıp yeni bir eve alışmak için zamana ihtiyaç duyarlar. Bizde onların bu sürecine kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Mesela kediler “benim sahibim olabilirsin, seni sevdim” diyemezler. Çünkü alışmak, güvende ve mutlu hissetmek onlar için belli bir süre sonunda mümkün olacaktır.

Bırakın o size gelsin, seni tanımak yanında olmak istiyorum desin! Bu süreçte yüksek sesle, heyecanlı ve ani hareketler yapmamaya özen gösterin. Çünkü sabırlı olmalısınız evcil kediler evi, eşyalarınızı tanıyacak, sizi  gözlemleyerek size güvenebileceğine ikna olacaktır. Sonrasında yanınızdan ayrılmak istemediğini göreceksiniz.

Evcil kedi bakımı konusunda yardımcı olacak bir kaç bilgi paylaşalım. Kediler oldukça temiz hayvanlardır bu yüzden kumlarının kirli olmasına dayanamazlar. Kediniz tuvaletin dışına pisletiyorsa, tuvaletinin her zaman temiz olması gerektiğini bilmelisiniz aksi halde bu davranışı tekrarlama eğiliminde olacaktır.

Kediler de Çiftleşme Dönemi

Kediniz bir süre sonra büyüyüp çiftleşme dönemine girecek. Sonuç olarak bu dönem kediniz ve de sizin için rahatsız edici bir durum olmaya başlar. Kedinizin çiftleşmek için evden kaçması ihtimalini gündeme getiriyor.

Üstünde telefon numaranız ve adresinizin yazdığı bir tasma almak işinizi kolaylaştıracaktır.  Veteriner hekiminizle konuşup doğru kısırlaştırma yöntemi ve zamanını belirleyin. Aşı takvimine buradan ulabilirsiniz?

Evcil Kediler de Beslenme

Popüler mamaların çoğunluğu tahıl içerir. Aldığınız mamanın besin ögelerini inceleyin. Kediniz için yeterli protein kaynağı sağladığından emin olmalısınız.

Kedi davranışlarıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kedi Tüy Bakımı Tüylerinin Taranması- Pet Dostları
  2. Geri bildirim: Kedi tüy bakım ürünleri  Tüy Bakım Spreyi - Pet Dostları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu