GenelKediler

Dişi Kedi Kısırlaştırma 

Dişi Kedi Kısırlaştırma 

Kısırlaştırma operasyonu, kedi sahibilerinin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Bu durum gerek kediniz gerekse sizin için sancılı bir süreçtir. Kısırlaştırma sonrası kedinizin hangi süreçlerden geçtiğini, sizin kedinizini rahatı için neler yapabileceğinizi ele almak istedik.

Dişi  ve erkek kedilerin kısırlaştırma işlemi çok farklı gerçekleşir. Erkek kediler, dişilere göre daha zahmetsiz bir ameliyat dönemi geçirir. Kısırlaştırma işlemi, birçok hastalıktan da koruma sağlar. Erkeklerde testis tümörü; dişilerde ise meme tümörü, rahim iltihabı gibi hastalıkların kısırlaştırma ile önüne geçilmiş olur.

Biz burada dişi kedi kısırlaştırma operasyonu sonrasındaki bakımından bahsedeceğiz.

Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Bu operasyonu yaptıracak kedi sahipleri tarafından merak edilmektedir. Özellikle dişi kedilerde ameliyat sonrası bakım biraz meşakkatlidir. Kedi kısırlaştırma genellikle sorunsuz geçen ameliyatlardan biridir. Genel olarak ameliyattan birkaç saat sonra kediler evlerine gönderilebilmektedir.

Kısırlaştırma ameliyatları veteriner hekimlerin sıklıkla uyguladığı bir operasyondur. Genellikle pek sorun yaşanmamaktadır.

Dişi kedi kısırlaştırma sonrası bakım için uzman veteriner tarafından söylenen tedbirlere uymak gerekmektedir. Gereken tüm veteriner tavsiyelerine uyulursa operasyon sonrası süreci kolay geçirmenizi sağlayacaktır. Kediler operasyondan yaklaşık 7 saat sonra mama yiyebilir. 24 saati geçmeyen iştahsızlık normal sayılmaktadır. Ancak sonrasında yaşanan bir sorun yaşanırsa mutlaka veteriner ile görüşmek gerekir.

Kediler ameliyat sonrasında korunaklı bir alanda muhafaza edilmelidirler. Özellikle başka hayvan ya da çocuk vasa onlardan korumak, kedinin sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle kedinizin gereksiz strese girmesini engellemek ve sağlığını koruyabilmek için bir süre dikkat etmelisiniz.

Vücut Direnci Düşebilir

Kedi kısırlaştırması sonrası vücut direnci düşmemeside dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ameliyat sonrasında virüs ve mikroplara karşı daha dayanıksız olabilirler. Özellikle bit ve pire gibi kedilere ulaşabilecek canlılar mikrop ve virüs kapmasına neden olabilir.

Bunun için ameliyat yarasının düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Eğer olması gerekenden fazla bir yara ya da şişlik, kızarıklık vasa mutlaka uzman veteriner ile görüşmek gerekir. Ameliyat sonrasında yara içerisinden pembe renkli sıvı akması normaldir. Eğer sıvı yeşil, beyaz ya da sarı ise mutlaka veteriner ile görüşülmesi gerekir.

Operasyon Sonrası Ameliyat Yarası

Ameliyat sonrasında dikişin iç ya da dış olmasına veteriner karar verecektir. Ancak dikiş izleri dışarıda olursa kediyi rahatsız edebilir. Yarasını kaşımak yada yalamak isterse kedinin bunu yapmasının önü alınmalıdır.

İyileşme sürecinde kedinin tuvaletini yakınlarına bir yere yerleştirmeniz iyi  olacaktır. Kedi tuvaletinde kir, toz,  dışkı vede idrarın kedinin dikişleri ile temasını olabildiğince engellemeniz önemlidir. Operasyon sonrası 24 saat içerisinde idrarda kanama görülmesi normal sayılsada, 24 saat sonra veteriner hekime danışılması gerekir. Fazla hareket etmemesi için hareketli oyunlardan kaçınılmalıdır.

Elizabeth Yakalığı Kullanmak
Kedi Kısırlaştırma
Kedi Kısırlaştırma

Yara iyileşene kadar yakalık kullanmak iyileşmeye yardımcı olacaktır. Kedinin dikişli bölgeyi yalamasına ve ısırmasına engel olmak için Elizabeth yakalığı kullanmanız kedinizi sürekli göz önünde tutmaktan çok daha kolay ve işlevsel bir çözümdür.

Kedi aşı takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

Kedilerle uçak yolculuğu ve bilinmesi gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonuyla ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu