Irklar

British Shorthair Kedi Özellikleri Nelerdir ve Bakımı Nasıldır?

British Shorthair Kedi

British Shorthair Kedi Özellikleri

British shorthair kedi özellikleri on dokuzuncu yüzyıldan bu yana dikkat çekmektedir. Bu dönemde özel olarak üretilmesi en dikkat çeken özelliğidir.

British shorthair kedi özellikleri üretim yerine göre de değerlendirilebilmektedir. İngiltere’de yaygın şekilde görülen kedi türü yarışmalarda, gösteri alanlarında kullanılmıştır. Doğal yapısı ve karakter özelliği gereği çok hareketli bir yapısı bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

British Shorthair Kedisi Nasıl?

İlgi beklememeleriyle dikkat çeken kediler, az sayıda var olan canlı türlerinden biridir. Bu türü değerli kılan çeşitli özellikleri bulunmaktadır.

  • Görünüş olarak sakin ve iyi huylu olarak görünmeleri
  • Sahiplerini yormayan cins kedi türüdür. Genellikle çok hareketli değildir.
  • Çalışanlar için iyi bir arkadaş olabilir.
  • Çocuklarla bir arada rahatlıkla yaşayabilirler
  • Tam bir emekli çift kedisi denilebilecek türdedirler

British Shorthair Siyah

British Shorthair Siyah
British Shorthair Siyah

Siyah renkleri olan British Shorthair kedisi kilogram olarak cinsiyete göre değişmektedir. Erkek kilosu ağırlığı genellikle 10 kiloya kadar çıkabilmektedir. Dişilerdeki kiloysa 6,5 kiloya kadar çıkmaktadır. Renk fark etmeksizin bu cins kediler yuvarlak kafalı yapıdadır. Gözleri büyük ve tüy yapıları da kısadır. İsmi de kısa tüylerinden gelmektedir. Desen olarak farkları da bulunmaktadır. Tüy dökme sorunları yediği mamaya göre değişmektedir.

Beyaz British Shorthair
Beyaz British Shorthair
Beyaz British Shorthair

Yalnız kalmayı seven hayvanlar olarak da bilinen British Shorthair cinsi kediler, kucaktan da pek hoşlanmazlar. Ancak genelde sahiplerinin yanında uyumayı da sever. Sesleri de genellikle çok fazla çıkmamaktadır. Temizlik açısından da avantajlıdır. İyi bakımı yapılırsa yirmi seneye kadar yaşama olasılıkları vardır.

British Shorthair Yavru 

Yavru British shorthair kedi uysal bir doğaya sahip türdür. Genelde agresif olmayan yapıdadır. Hangi ortamda yaşarlarsa uyum sağlamaları da kolayca gerçekleşmektedir. Ev eşyalarına bir zararı olmamakla beraber büyüme dönemlerine kadar bir süre oyuna düşkünlükleri olmaktadır. Tül gibi yıpranan malzemelerinizi bu dönemlerinde uzak tutmanız önerilir.

British Shorthair Göz Renkleri 

Kedi cinsi olarak kehribar renk yaygın görülse de British Shorthair cins kedilerde değişik bir renk fark edilebilir. Yani sabit, cinse özel bir göz rengi bulunmamaktadır. Bazı kedilerde turuncuya yakın bir ton, bazılarındaysa sarı ve yeşil bir arada olabilir. Genel olarak obezite eğilimi olduğunu da söylemek gerekmektedir. British Shorthair nelerden hoşlanır? İlgi sevgi arsızıdır. Her yerde yanınızda olmak ister. Gölge gibi peşinizde ve yakınınızda durmayı sever. Olup biten her şeye dahil olmak isterler. Taze su içmeyi uyumayı ve temiz tuvalet kullanmayı önemserler.

British Shorthair çok tüy döker mi? Elbette bakımsız olan her cins kedi türü farketmeksizin tüy döker. Yeteri kadar beslenmesine dikkat etmek ve vitamin yönünden değerli mamalarla takviye yapmak tüy dökme sorununu minimize edecektir.
British Shorthair kedisi ne zaman çiftleşir? Çiftleşme zamanı geldiğinde hareketleri ve sesiyle kendini belli edecektir anlamamak gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durumda elinizi çabuk tutarak eşleştirme yaparsanız çiş problemi olmayacaktır ki sağa sola çiş yapma huyları yoktur.
British Shorthair neden kucak sevmez? Bu her British Shorthair kedisi için geçerli değildir. Kediden kediye değişir lakin bu bir genel kanı sayılır. Örneğin kimisi kucak sevmez ama yanınızda dururken hep bir taraftan size yaslanmak isteri mesela kafasını ayağınıza yada dizinize yaslayıp uyumak ister. Kimiside kucağı çok sever karakter farkı burada net bir şekilde ayrılır. Bebekliğinden itibaren anlaşılır bir şekilde belli edecektir. Ayrıca bu tür sadece gri ve bal gözlü değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu